IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Ще даде ли Германия най-накрая ракети "Таурус" на Украйна?

Берлин има опасения. Но какви?

БГНЕС

БГНЕС

В Германия отново се спори дали крилатите ракети "Таурус" да се предоставят на Украйна. Каква позиция има вероятният канцлер Фридрих Мерц, защо това оръжие е толкова ценно за Украйна и какви са опасенията в Германия? DW с материал по темата.

Защо този дебат се подновява точно сега и какво ще означава това за новото германско правителство?

Изходната ситуация

Германия е вторият най-важен военен поддръжник на Украйна след САЩ. Предоставянето на някои оръжейни системи обаче е спорно - и най-вече на исканите от Киев крилати ракети "Таурус". Тази германска оръжейна система с далечен обсег би позволила на украинските военновъздушни сили да извършват атаки дълбоко навътре в руската територия. Канцлерът в оставка Олаф Шолц обаче категорично отказа да даде ракети "Таурус" на Украйна – нещо, което може да се промени при неговия вероятен наследник Фридрих Мерц.

Каква е позицията на Мерц за "Таурус"?

Като лидер на опозицията Мерц вече призова "Таурус" да бъде изпратен в помощ на Украйна. Аргументът му беше, че това може да унищожи маршрутите за доставки, които Москва използва за бомбардиране на цивилното население в Украйна. ХДС/ХСС внесоха в Бундестага няколко предложения в подкрепа на доставките на "Таурус", но те бяха отхвърлени от сегашната управляваща коалиция, в която влизаха социалдемократи (ГСДП), Зелени и свободни демократи (СвДП). ХДС/ХСС пък винаги остро са критикували тази позиция на Шолц и неговата партия ГСДП.

В поседните дни бъдещият канцлер Мерц потвърди в популярно политическо токшоу по АРД, че е готов да снабди украинската армия с това германско оръжие – но след координация с европейските партньори на Германия. "Не съм убеден, че Путин ще реагира положително на слабостта и мирните предложения. В някакъв момент той ще трябва да признае безнадеждността на тази война. Затова трябва да помогнем на Украйна", аргументира се той.

Какви бяха аргументите на Шолц?

Основният аргумент на Шолц срещу доставката на оръжейната система "Таурус" беше, че така Германия рискува да бъде въвлечена във войната в Украйна. Шолц твърди още, че разполагането на "Таурус" би изисквало участието на германски военни, което той изключва като възможност.

Може ли "Таурус" да се превърне в ябълка на раздора за новата коалиция?

Инициативата на Мерц предизвика нов обществен дебат и разкри различията между бъдещите управляващи партии. Настоящият (а много вероятно и бъдещ) министър на отбраната Борис Писториус заяви, че въпреки добрите аргументи в полза на  предоставянето на "Таурус" има и  такива, които са против. А само една малка част от тях могат да бъдат обсъждани публично, уточни той, цитиран от АРД.

Писториус коментира и координацията със съюзниците, за която говори Мерц: "Не знам за нито един европейски партньор с такава система. Ето защо такава координация е проблематична."

Каква е позицията на другите партии?

Зелените и свободните демократи, които вече не са представени в новия Бундестаг, принципно одобряват изпращането на германската оръжейна система за Украйна, а двама водещи политици от Зелените окуражиха Мерц „възможно най-бързо“ да съгласува стъпката с европейските партньори на Германия.

Срещу предоставянето на Киев на крилати ракети "Таурус" са "Алтернатива за Германия" (АзГ), Лявата партия и Съюзът „Сара Вагенкнехт“. Те се аргументират с опасността Германия да стане страна във войната. От Лявата партия акцентират върху това, че с това оръжие Москва ще попадне в обсега на украинската армия за директни атаки.

Какво прави "Таурус" толкова интересен за Украйна?

"Таурус" е една от най-модерните ракети на Бундесвера. С обсег на действие до 500 км пилотите не трябва да навлизат във въздушното пространство на противника, за да я изстрелят. Ракетите, които са дълги около пет метра и тежат почти 1400 килограма, са оборудвани със собствен двигател и четири независими навигационни системи. Летейки автономно на малка височина от под 50 метра, те са трудни за поразяване от вражеската противовъздушна отбрана.

Според Бундесвера „силно укрепени целеви структури“, например бункери, могат да бъдат разрушени с точно попадение. Украйна би могла да използва крилатите ракети и за атакуване на цели на руска територия, като например военни бази, от които Русия извършва нападения с ракети и дронове. Мостът към Кримския полуостров, който и преди е бил атакуван и дори на няколко пъти беше повреждан, без обаче да бъде разрушен, също би бил потенциална цел. На теория крилатите ракети "Таурус" могат да стигнат и до Москва, но такива евентуални удари би трябвало да бъдат разрешени от западните съюзници на Украйна, посочва АРД.

Разполага ли вече Украйна с подобни оръжейни системи?

Великобритания е доставила крилати ракети "Сторм Шедоу", а Франция – сходната система „Скалп“. Това също са крилати ракети за атаки срещу цели като бункери или критична инфраструктура. Те се изстрелват от изтребители и имат обсег на действие над 250 км. Обхватът им обаче е значително по-малък от този на "Таурус".

САЩ са доставили на Украйна и ракети с малък обсег на действие "АТАCМS", които се изстрелват от земята. Те имат обсег до 300 километра. След изстрелването те прелитат по балистична крива и след това се взривяват на земята.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата