IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

"Хамас" е с толкова малко пари, че не може да плати на своите бойци

Намалените плащания затрудняват "Хамас" да привлече нови служители и да поддържа сплотеността

Снимка: БГНЕС/ EPA

Снимка: БГНЕС/ EPA

„Хамас” се сблъсква с нов проблем в Газа: намирането на парични средства, необходими за изплащане на заплатите на своите редови служители.

Според арабски, израелски и западни служители миналия месец Израел е прекратил доставките на хуманитарни стоки за анклава, част от които Хамас е конфискувал и продавал, за да набира средства. Подновяването на офанзивата е насочено към и убити служители на Хамас, които са играли важна роля в разпределянето на парични средства на кадрите и са изпратили други в неизвестност, твърдят арабски разузнавателни служители, цитирани от The Wall Street Journal.

През последните седмици израелските военни съобщиха, че са убили в бърза последователност човек, който се е занимавал с обмяна на пари и е имал ключово значение за финансирането на „Хамас“, както и редица високопоставени политически служители.

Резултатът за „Хамас“ е изтощителен натиск.

Изплащането на заплатите на много държавни служители в Газа е преустановено, а много висши бойци и политически служители на Хамас са започнали да получават само около половината от заплатите си в средата на свещения период Рамазан миналия месец, твърдят служителите на разузнаването. Според тях заплатите на редовите бойци на Хамас са били средно около 200-300 долара на месец.

Недостатъците създават трудности в редиците на Хамас в паричната икономика на Газа и сигнализират за задълбочаваща се организационна дисфункция в бойната група, тъй като тя също се бори с по-агресивната израелска военна стратегия.

"Хамас", който контролира цивилното правителство на Газа, е получавал месечни парични преводи от 15 милиона долара от Катар преди войната. Той също така е събрал средства от места, включително Западна Африка, Южна Азия и Обединеното кралство, като е натрупал запас от около 500 милиона долара, голяма част от които в Турция, според западни и арабски служители.

След началото на войната Израел строго ограничи трансфера на физически пари в Газа, принуждавайки определената от САЩ терористична група Хамас да намери начини да заобиколи ограниченията. В началото групата е участвала в отнемането на 180 милиона долара от клонове на Bank of Palestine и други институции, казаха настоящи и бивши палестински служители.

Хамас използва потока от хуманитарни и търговски стоки, за да изгради нови потоци от приходи, според арабски, израелски и западни служители. Това включва налагане на данъци върху търговците, събиране на мита върху камиони на контролно-пропускателните пунктове и контролиране на стоки за препродажба. Хамас също е използвал пари в брой в чужбина, за да купува хуманитарни стоки, които след това се продават в Газа и се връщат обратно в пари, казаха служители.

Дори и с тези заобиколни решения, Хамас беше близо до ликвидна криза, преди януарското прекратяване на огъня да доведе до приток на помощ в Газа, давайки шанс на групировката да напълни отново хазната си, казаха израелски и западни служители. Тези пътища бяха затворени, когато Израел затвори границите на Газа за хуманитарни доставки през март.

„В Хамас има голяма криза по отношение на получаването на парите“, каза Мумен Ал-Натур , палестински адвокат от бежанския лагер Ал-Шати в централната част на Газа. Натур, който е част от разрастващото се опозиционно движение срещу управлението на Хамас, каза, че групата се бори да плаща на свързаните с Хамас държавни служители. „Те бяха зависими основно от хуманитарна помощ, продавана на черните пазари срещу пари в брой.“

Хуманитарните организации разкритикуваха прекъсването, заявявайки, че то рискува да върне крайния глад сред двата милиона жители на анклава. Израелският министър на отбраната Израел Кац каза в неделя, че блокирането на помощта подкопава контрола на Хамас и каза тази седмица, че Израел работи върху нов план за разпределяне на помощта чрез цивилни партньори.

Способността на "Хамас" да генерира приходи чрез помощ е толкова значителна, че Израел преоценява своя процес на проверка за бъдещи доставки. В миналото се фокусираше върху блокиране на стоки, които смяташе, че представляват риск за сигурността. Сега военните обмислят допълнително наблюдение дори за разрешени стоки, ако те могат да имат висока икономическа стойност за Хамас, каза израелски служител.

По време на прекратяването на огъня "Хамас" създаде разпределителни пунктове за събиране на заплати, плащайки на хората в брой или понякога със стоки, казаха служители на арабското разузнаване. След като Израел възобнови атаките си през март, изплащането на средства се пренасочи към мрежите от човек на човек, тъй като голяма част от групата се укри.

Намалените плащания затрудняват "Хамас" да привлече нови служители и да поддържа сплотеността, тъй като Израел завзема повече земя , а жителите на Газа организират рядка вълна от протести срещу Хамас за това, че не успяха да сложат край на войната.

По-широката парична криза усложнява стреса върху цивилните в Газа, където израелската валута е законно платежно средство. Разселените жители на Газа, които трябва да търсят храна, подслон или лекарства в разрушения анклав, също трябва да се борят за парите, за да платят за това.

Централната банка на Израел рутинно обновяваше доставките на Газа от физически шекели преди войната, но Газа не е получавала инжекция с нови сметки от началото на боевете преди 18 месеца. Много от 56-те банкови клона и 91 банкомата в Газа са били унищожени или спрени от експлоатация по време на войната.

Хуманитарните организации са предоставили десетки милиони долари парична помощ на палестинците от началото на войната, изплащайки средства чрез популярни приложения за електронно плащане, според служители на арабското разузнаване. Жителите на Газа също получават парични преводи от семейството и приятелите си в чужбина. Но за да превърнат това в пари, палестинците трябва да плащат комисионни на обменниците над 20%, каза високопоставен палестински финансов служител.

Никой не знае точно колко физически пари в брой остават в Газа, но анализатори като Офер изчисляват, че може да има 3 милиарда долара в банкноти в обращение.

Недостигът на пари е толкова ужасен, че създаде домашна индустрия от магазини за ремонт на пари, където палестинците физически измиват банкнотите и ги залепват с тиксо, за да влязат отново в обращение.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата