IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Ще унищожи ли Тръмп долара?

Резултатът от плана му ще е световна финансова криза, казват икономисти

Снимка: архив, БГНЕС

Снимка: архив, БГНЕС

"Резултатът ще бъде финансова криза в световен мащаб", казват икономисти за плана на Тръмп и съветниците му за обезценяване на долара. Защо тогава го правят?

Експертите са категорични, че най-големият губещ от политиката на САЩ за митата е американският долар. За разлика от фондовите пазари, които успяха да възстановят значителна част от загубите си, при щатската валута не се наблюдават признаци на подобно оздравяване, пише в свой анализ по темата германската обществена медия АРД, цитиран от Дойче веле.

Еврото достигна тригодишен връх спрямо долара

Инвеститорите реагираха на новите по-високи мита на Доналд Тръмп с разпродажба на долари и бягство към еврото, йената и швейцарския франк. Свидетели сме на драматично развитие без аналог дотук в историята на фондовите пазари, посочва германското издание.

Това развитие отразява страховете на инвеститорите относно последиците от хаотичната политика на Тръмп с митата. Пазарът оценява рисковете за растежа на американската икономика по-високо от инфлационните рискове. Експертите смятат, че опасността САЩ да изпаднат в рецесия поради по-високите вносни мита е нараснала драстично.

"Щетите са нанесени, доверието е разрушено"

Статутът на долара като сигурен пристан бързо се изпари. Пазарът започва да поставя под въпрос ролята на долара като световна резервна валута. Наскоро обявените изключения от високите мита за смартфони, лаптопи и автомобили не се очаква да променят това, защото компаниите все още нямат никаква сигурност при планирането. Докога ще се прилагат "временните" изключения - всичко зависи от следващия ход на президента Тръмп.

"Щетите са нанесени, а доверието е разрушено", казва в тази връзка валутната експертка от "Комерцбанк" Антие Префке пред АРД. Докато тази несигурност се запазва, значително възстановяване на долара е малко вероятно, добавя тя.

Защо Тръмп иска да отслаби долара?

Самият Тръмп вероятно наблюдава спокойно разпродажбите на долари, тъй като отслабването му като световна резервна валута е една от обявените цели на неговата политика за митата. Логиката на това е следната: По-слабата национална валута намалява гигантския държавен дълг, както и търговския дефицит на САЩ, разяснява АРД.

Сегашното обезценяване на долара обаче е по-скоро "непланиран" страничен ефект от въвеждането на мита от страна на Тръмп и неговите съветници. Тяхната цел по-скоро е да се принудят кредиторите на САЩ към координирана девалвация на долара през следващите дни и седмици, като по този начин се повиши конкурентоспособността на американския износ. Ключовата дума тук е "споразумение от Мар-а-Лаго".

Какво предвижда "сделката" за обезценяване на долара?

Идеята е на Стивън Миран, новият председател на Съвета на икономическите консултанти към американския президент. Тя предвижда, както при споразумението "Плаза" през 1985 г., чуждестранните кредитори да бъдат убедени да конвертират американските си държавни облигации в такива с изключително дълъг срок от 100 години и с ниска или най-добре никаква лихва. На подобна замяна обаче нито една държава не би се съгласила доброволно, освен ако не бъде заплашена от високи мита или изтегляне на военната защита от САЩ, посочва АРД.  

Германското издание припомня и какво постига навремето въпросното споразумение "Плаза": То е подписано на 22 септември 1985 г. от петте водещи икономически сили тогава - САЩ, Обединеното кралство, Германия, Франция и Япония - в хотел "Плаза" в Ню Йорк. Целта е да се отслаби доларът, за да се намали нарастващият търговски дефицит на САЩ. В рамките на съгласувани действия централните банки продават американски държавни облигации от своите авоари. Споразумението от Плаза довежда до рязко поскъпване на йената и германската марка спрямо долара.

Тръмп и Миран си играят с огъня

Експертите са убедени, че Миран и Тръмп си играят с огъня. Главният икономист на регионалната Банка в Баден-Вюртемберг Мориц Кремер определя идеята като "изключително опасна". "При всички финансови кризи американските държавни облигации бяха сигурен пристан. Това "споразумение от Мар-а-Лаго" ще минира този пристан", предупреждава Кремер. "А резултатът ще бъде финансова криза в световен мащаб."

Всъщност ако доларът престане да играе ролята на резервна валута, последиците от това най-вече за самите САЩ биха били драматични: Търсенето на долара вече няма да е нещо естествено, значително ще спадне също и търсенето на американски държавни облигации. Печалбата, а следователно и лихвите, които правителството на САЩ трябва да плаща на своите кредитори, ще нараснат.

По този начин ще бъде сложен край на лесното рефинансиране на държавния дълг на САЩ на финансовите пазари. Правителството на САЩ вече няма да може да заема неограничени суми пари - нещо, от което то се нуждае, като се има предвид, че САЩ са най-задлъжнялата страна в света - в абсолютно изражение с почти 37 трилиона долара, припомня още АРД.

Американските компании и потребители, а следователно и избирателите на Тръмп, също ще бъдат пряко засегнати от срива на долара. Той ще нанесе тежък удар върху благосъстоянието им, като по този начин те ще поемат последствията от обърканата икономическа политика на своя президент. Икономистите от "Голдман Сакс" предполагат, че дори щедрото намаляване на данъците няма да може да компенсира това.

Очакванията на Миран не се сбъдват

Добре ли са обмислили това Миран и Тръмп? Всъщност концепцията за икономическа политика на американското правителство досега се оказа твърде недалновидна и необмислена в много отношения, а много от очакванията на самия Миран не се потвърждават.

Така например в концепцията си от ноември 2024 г. съветникът на Тръмп прогнозира, че обявяването на американските мита ще мине почти без никакви сътресения на фондовите пазари. Видяхме обаче, че реалността е друга, посочва още германската обществена медия.

 

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата