“Сто процента“, така Доналд Тръмп оцени шансовете за постигане на сделка между Съединените щати и Европейския съюз, две от най-големите икономики в света.
“Ще има търговска сделка, 100%“, каза Тръмп, докато приемаше италианския премиер Джорджия Мелони. “Те много искат да направят такава и ние ще сключим търговска сделка, напълно го очаквам. Но това ще бъде честна сделка.“
Необходимостта от споразумение се превърна във висок приоритет и за двете страни, макар и по различни причини. За ЕС, средство за избягване на мъчителната болка от митата от 20%, които Тръмп обяви по-рано този месец и по-късно спря. За САЩ, начин за успокояване на пазарите, успокояване на разтревожените инвеститори и отбелязване на PR победа.
Белият дом оформи 90-дневното спиране като перфектна възможност за други страни да тръгнат на поклонение във Вашингтон, да потърсят аудиенция с американския президент и да намерят компромис. Все още предстои да бъде изяснено дали този компромис трябва да бъде взаимно или едностранно изгоден.
Пътуването на Мелони, първото на европейски лидер след представянето на т. нар. "реципрочни тарифи", бележи още една глава в тази вълна от дипломатически ангажименти. Предишния ден Тръмп се срещна с търговска делегация от Япония.
“Всички са в списъка ми с приоритети“, каза Тръмп.
Италианският премиер, който използва своите десни позиции, за да се позиционира като строител на мост между двете страни на Атлантическия океан, повтори оптимизма в залата и покани президента на официално посещение в Италия. “Сигурна съм, че можем да сключим сделка и съм тук, за да помогна за това“, каза Мелони пред репортери.
След това Мелони направи подчертано пояснение, което неволно или по друг начин разкри ограниченията на нейната власт.
“Не мога да се изказвам от името на Европейския съюз“, каза тя.
Като страна-членка на ЕС, Италия е част от голям митнически съюз и единен пазар, споделян от 26 други нации. Същите мита, квоти, преференции и санкции се прилагат през общата граница, което прави блока единна единица по отношение на търговските партньори.
На практика това означава, че Германия не може да наложи 10% мито за внос на SUV Chevrolet, докато Италия таксува половината от тази ставка за същия продукт. Това също означава, че Германия не може да се споразумее с Япония да премахнат митата върху колите на другата страна, докато Италия прави същото със САЩ. Всичките 27 държави членки са обвързани от едни и същи правила и едни и същи сделки.
Единственият, който може да реши колко високи и колко ниски да бъдат митата, е Европейската комисия, на която от учредителните договори е предоставена изключителна компетентност да управлява търговската и митническата политика на блока.
Тази разпоредба бързо намалява броя на хората, които Тръмп може да повика, за да преговарят и да осигурят търговската сделка, която жадува, до само едно име: Урсула фон дер Лайен. И все пак той не се е срещал или разговарял с председателя на Комисията след завръщането си в Белия дом.
Неприязънта на Тръмп към ЕС е добре документирана
Републиканецът многократно е заклеймявал блока като монополистична сила, която според него е била създадена, за да се "прецаква" със САЩ и отказва да купува произведени в Америка стоки. Неговото настояване, че обича европейските страни като отделни нации, само подчертава отвращението му към ЕС като проект за политическа и икономическа интеграция.
“Вие смятате, че Европейският съюз е много приятелски настроен. Те ни мамят. Толкова е тъжно да се види. Толкова е жалко“, каза Тръмп, когато разкри тарифите си.
Длъжностни лица в Брюксел се опитаха да развенчаят този разказ, като посочиха по-широката картина: докато ЕС има традиционен излишък на стоки със САЩ на стойност 156,6 милиарда евро през 2023 г., той има значителен дефицит на услуги на стойност 108,6 милиарда евро. Това отразява по-балансирана връзка от тази, изобразена от Вашингтон, за да оправдае своите наказателни тарифи.
Въпреки заложените милиарди и двете страни са постигнали малък или никакъв напредък, за да предотвратят това, което скоро може да се превърне в всеобща, сееща хаос търговска война.
Липсата на комуникация между Тръмп и Фон дер Лайен става все по-очевидна и тревожна с всеки изминал ден.
В навечерието на встъпването му в длъжност през януари екипът на Урсула фон дер Лайен се опита да насрочи среща между двамата, но усилията така и не дадоха резултат. Трансатлантическото напрежение започна да нараства скоро след като Тръмп встъпи в длъжност и започна широкообхватните си атаки срещу суверенитета на Гренландия и украинския президент Володимир Зеленски, причинявайки ужас в целия блок и издигайки нови пречки пред всяка дипломатическа връзка.
Въпреки че председателят на ЕК продължава да се идентифицира като "голям приятел" на Америка и "убеден атлантик", тя значително втвърди тона си в публичното пространство.
"Европа все още е мирен проект. Нямаме братя или олигарси, които да определят правилата. Ние не нахлуваме в нашите съседи и не ги наказваме", каза Фон дер Лайен преди дни в интервю пред вестник Zeit.
Мълчанието по оста Тръмп-Фон дер Лайен създаде дълбок вакуум на най-високо политическо ниво, оставяйки изключително чувствителни въпроси в ръцете на депутати, които нямат мандат да вземат решаващи решения.
Сега Фон дер Лайен разчита на Марош Шефчович, европейски комисар по търговията, който понякога е придружаван от началника на нейния кабинет Бьорн Зайберт.
През последните месеци Шефчович имаше няколко разговора и срещи с американските си колеги: Хауърд Лутник, министър на търговията на САЩ, и Джеймисън Гриър, търговски представител на САЩ. Последната им съвместна среща се състоя във Вашингтон само няколко дни, след като Тръмп обяви 90-дневната пауза и фон дер Лайен отговори със същото.
Прочетеното от пътуването на Шефчович повтори предложението на ЕС за тарифна сделка „нула срещу нула“ за всички промишлени стоки, което Тръмп преди това отхвърли, и спомена теми като полупроводници, фармацевтични продукти и глобален свръхкапацитет в стоманата и алуминия.
Преговорите ще продължат на техническо ниво за “по-нататъшно проучване на почвата за взаимно изгодна сделка“, каза говорител на Комисията.
Тази зона за кацане обаче изглежда отдалечена за момента.
Източник, запознат с преговорите, каза пред Euronews, че задкулисните усилия не дават желаните резултати и Комисията дори се опасява, че Белият дом може да се откаже от 90-дневния прозорец на възможностите, открит от отстраняването на Тръмп.
Призракът от нови мита върху фармацевтичния сектор, които американският президент обеща да наложи, хвърля мрачна сянка върху мисията срещу часовника.
“Мисля, че САЩ бяха малко изплашени от въздействието на фармацевтичните тарифи първоначално, тъй като те не бяха оценили проблемите с веригата за доставки, но може да не изчакат резултата от преговорите“, каза служителят, говорейки при условие за анонимност.
Що се отнася до технологиите, Комисията се опасява, че крайната цел на Америка е да “демонтира целия цифров правилник“, въведен в предишния мандат, по-специално Закона за цифровите услуги (DSA) и Закона за цифровите пазари (DMA). Съгласно тези закони изпълнителната власт е започнала поредица от проучвания срещу Meta, Google, X и Apple, които могат да доведат до солидни глоби, ако се установи, че компаниите не спазват изискванията.
Докато Брюксел настоява, че разследванията са напълно отделни от въпроса за митата, Белият дом изглежда мисли друго. Питър Наваро, лоялен привърженик на Тръмп и негов старши съветник по търговията и производството, направи пряка връзка между търговските потоци и цифровите регулации, приравнявайки последните на “правосъдие“.
Разногласията са толкова широки – и разказите толкова привидно несъвместими – че има възможност Шефчович, Лютник и Гриър да постигнат предварителна сделка, но тогава тя “няма да издържи вода и да премине границата“, защото Тръмп и други в неговия вътрешен кръг рязко ще променят мнението си, предупреди служителят.
Дори ако Фон дер Лайен успее да осигури желаното телефонно обаждане или среща лице в лице живият характер на Тръмп рискува да се окаже непреодолимо препятствие за опитния мениджър на последователни кризи.
“Не бързаме“, каза Тръмп по време на посещението на Мелони, намалявайки “100%“ шансовете, които той прогнозира по-рано.
На въпроса дали ще се срещне с фон дер Лайен, Тръмп просто каза, че екипът му е имал "многобройни разговори" с "други страни", без изобщо да споменава шефа на Комисията. Той също защити разрушителната си политика, заявявайки: “Митата ни правят богати“.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.