Според военните в Киев руските сили са увеличили използването на забранени газови оръжия в Украйна, тъй като се стремят да установят пълен контрол над четири окупирани региона преди евентуално споразумение за прекратяване на огъня, пише The Times.
Въпреки че използването на химически агенти за причиняване на токсични увреждания по време на война е забранено от международните договори, войските на президента Путин са използвали сълзотворен газ, хлоропикрин - агент за задушаване - и други „неидентифицирани химикали“ общо 767 пъти през миналия месец, 844 пъти през февруари и 740 пъти през януари.
За сравнение, през ноември, когато президентът Тръмп беше избран с обещания за прекратяване на войната, това е станало 166 пъти, съобщиха от Департамента за радиационна, химическа и биологическа защита на въоръжените сили на Украйна.
The Times също така разговаря с войници и лекари, които твърдят, че са станали свидетели на смъртта на украински военнослужещи в резултат на атаки с химическо оръжие, както и с патолози, които са регистрирали смъртта на войници, за които се твърди, че са били обгазени.
Държавният департамент на САЩ и наблюдателите на войната по-рано обвиниха Москва в използването на CN и CS газове – известни също като сълзотворен газ – за смъртоносен ефект в Украйна . Освен това се казва, че Русия е използвала хлорпикрин, който е силно дразнещ за белите дробове и очите, за да изтласка украинските войски от укрепени позиции.
Въпреки че са класифицирани като „агенти за контрол на безредици“, сълзотворните газове са забранени на бойното поле съгласно Конвенцията за химическите оръжия и Женевския протокол от 1925 г., тъй като могат да причинят голяма вреда на войниците, разположени в окопи или затворени места. Хлоропикринът, пестицид, е класифициран като „токсичен химикал“ и тежката експозиция може да бъде фатална.
Кремъл, който заедно с Украйна е страна по Конвенцията за химическите оръжия от 1997 г., отхвърли твърденията, че използва токсични газове като „безпочвени“. Но полковник Артем Власюк от RCBZ на Украйна твърди, че руските сили са използвали агентите най-малко 7730 пъти от началото на пълномащабното нахлуване през февруари 2022 г., включително 2351 записани случая от началото на тази година.
Министерството на външните работи на Киев каза: "Руските военни редовно използват агенти за контрол на безредици и боеприпаси, оборудвани с опасни химикали, срещу украинските сили, включително тези с неизвестен произход. За съжаление, бяха регистрирани редица смъртни случаи сред украинските военни."
Произведените в Иран руски атакуващи дронове „камикадзе“ също са въоръжени с полезни товари от CS газ за атаки от въздуха, съобщиха в сряда служители от Съвета за национална сигурност и отбрана на Украйна.
Кремъл на свой ред и без да предоставя доказателства твърди, че украинските сили са използвали „широк набор от токсични химикали срещу руски военнослужещи и държавни служители“, включително торове, пестициди и други забранени токсини. Киев отрече това.
Войници от 65-та механизирана бригада на Украйна, които защитават града, казаха, че са подложени на "ежедневни" химически атаки и показаха използвани гранати със сълзотворен газ и импровизирани кутии, които казаха, че са били пуснати от руски дронове.
Организацията за забрана на химическите оръжия издаде два доклада, потвърждаващи наличието на CS газ на украинските бойни полета, но отказа да коментира използването на други видове газове.
Министерството на отбраната на Обединеното кралство заяви: „Използването на химически агенти от Путин като част от неговата незаконна инвазия в Украйна е явно нарушение на международното право... през декември 2024 г. Обединеното кралство допринесе с още £3 милиона за доставката на респиратори за Украйна.“
Въпреки това в разгара на битката, събирането на физически доказателства за химически оръжия, докато се крият за прикритие и се опитват да евакуират ранените под огън, често е последното нещо, за което мислят войниците.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.