По всичко личи, че Илон Мъск имаше натоварено лято.
Милиардерът се замеси в президентската кампания на Доналд Тръмп, а Ашли Сейнт Клер, консервативен инфлуенсър и някогашна негова приятелка, беше бременна с 14-ото му дете, но въпреки това двамата вече обсъждаха идеята за намиране на сургатни майки, за да донесат повече от потомството си на света.
В същото време се съобщава, че технологичният милиардер се е свързал с други познати жени с предложения за сперма в своя социална медия X.
Мъск е е имал мисия, каза Сейнт Клер, да създаде „легион“ деца, за да помогне за спасяването на Земята от предстояща гибел.
През годините Мъск се превърна в един от най-видните така наречени пронаталисти, членове на широко идеологическо движение, водено от загриженост, че светът вече не произвежда достатъчно деца и че обществото трябва да направи нещо, за да го поправи.
Тъй като броят на бебетата намалява, броят на работниците се свива заедно с това, създавайки икономически, политически и социални последици, които вече се усещат на места като Япония и Италия. За да възстановят Съединените щати до „коефициент на заместване“, жените ще трябва да раждат средно по 2,1 деца през живота си. Миналата година този брой беше 1,6.
Тази тема отдавна е табу предвид връзката й с расистката „теория за заместване“, в която хората се страхуват да бъдат превъзхождани от имигранти от други раси. Ала някои от най-могъщите и влиятелни хора в света започнаха да говорят за това. Тръмп каза, че иска да види „нов бейби бум“, докато Джей Ди Ванс, в първото си национално обръщение, след като стана негов вицепрезидент, обяви: „Искам повече бебета в Съединените американски щати“.
Стремежът на Мъск за размножаване също е в съответствие със надеждите на световни лидери като Джорджия Мелони от Италия и Виктор Орбан от Унгария - двама министър-председатели, които стартираха наталистки политики.
Откровенията на Сейнт Клер предполагат, че размножителната лудост на Мъск е много по-широка - и по-решителна - отколкото се предполагаше преди. Според Wall Street Journal, 53-годишният Мъск е изпратил съобщение до Сейнт Клер за служител от японски произход, която го моли да дари сперма на неназована жена. „Без романтика или нещо подобно, само сперма“, гласеше текстът.
Твърди се, че той е предложил сперма на Никол Шанахан, подкрепяща изоставената президентска кампания на Робърт Кенеди-младши, която тя е отказала.
Социалната медийна платформа X на Мъск се превърна в център за пронаталистки мислители, включително рискови капиталисти, основатели на технологии и социални коментатори. Някои настояват за радикални промени в начина, по който мислим за семейството, родителството и плодовитостта.
Движението проведе втората си годишна конференция "NatalCon" миналия месец в Тексас. Списъкът с оратори беше пълен с хора, които се оказват загрижени за намаляващата раждаемост: либертариански технологични типове, политическа нова десница, хиперрационалисти и религиозни и традиционни консерватори.
Наборът от Силициевата долина, представляван от бившите рискови капиталисти Малкълм и Симоне Колинс, подкрепя медицинските изследвания без задръжки за проектиране на „масово производство на генетично избрани хора“.
Семейство Колинс, които имат четири деца и още едно на път, са похарчили стотици хиляди долари за ин витро оплождане (IVF) и скрининг на техните ембриони за IQ и други маркери.
В биография, публикувана през 2015 г., Мъск изрази страх, че образованите хора не раждат достатъчно деца.
"Не казвам, че само умните хора трябва да имат деца. Просто казвам, че умните хора също трябва да имат деца", каза той. "Забелязвам, че много наистина умни жени имат нула или едно дете. Вие си казвате: "Уау, това вероятно не е добре"."
Мъск, който е построил комплекс в Тексас, за да приюти майките на своето непрекъснато разрастващо се потомство, е прегърнал използването на технология за размножаване. Шивон Зилис, изпълнителен директор на компанията Neuralink на Мъск, зачена четирите си деца чрез ин витро оплождане.
Междувременно Тръмп се обяви за „баща на ин витро оплождането“ и обеща да направи лечението на безплодието по-широко достъпно в САЩ.
Вместо да раждат деца като средство за постигане на цел, говорители на NatalCon като професора по икономика Катрин Пакалук смятат, че трябва да се съсредоточи върху светостта на брака и семейната единица.
The Heritage Foundation, влиятелен консервативен мозъчен тръст, който поддържа наталистки вярвания, критикува Мъск и целта на Силиконовата долина, заявявайки, че тяхната цел „не е непременно спасяването на САЩ от демографския упадък“, но по-морално двусмислен стремеж „да се гарантира, че техните бъдещи деца са най-здравите, най-умните и най-добрите потенциални деца, които могат да бъдат“.
Все пак Пакалук, майка на шест деца, и Мъск имат повече прилики, отколкото разлики. И двамата обвиняват либералните медийни наративи за родителството и оплакват негативните послания относно отглеждането на деца.
„Мисля, че дискурсът около раждането на деца е просто странен“, каза Пакалук, професор в Католическия университет на Америка във Вашингтон, пред The Times. „Беше заплетено с неща като „Историята на слугинята“ и научната фантастика на стереотипите „Децата на хората“.
Мъск предложи „вместо да преподаваме страх от бременността, трябва да преподаваме страх от бездетността“.
Експертите са разделени относно това как да се справят с намаляващата раждаемост, въпреки че повечето са съгласни, че това е проблем.
Шон Дъфи, министърът на транспорта, издаде бележка, в която се заявява, че „държавните договори, подкрепяни или подпомагани от Министерството на транспорта, дават приоритет на проекти и цели … които дават предпочитание на общности с брак и раждаемост, по-високи от средните за страната“.
Ходът на Дъфи, баща на девет деца, който обвързва федералните разходи за транспорт с раждаемостта и брачността, беше характеризиран като „смущаващо дистопичен“ от Пати Мъри, сенатор демократ от Вашингтон, и „дълбоко плашещ“ от Ричард Блументал, сенатор демократ от Кънектикът.
Много пронаталисти се противопоставят на принуждаването на жените да имат повече деца.
Пакалук и други, съсредоточени върху предотвратяването на кризата с обезлюдяването, казват, че трябва да имаме честен разговор „без значение колко неспокойни са хората“.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.