IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Митата на Тръмп може да се окажат тласъка за отбранителната индустрия на Европа

Търсенето на оръжия в Европа скочи след нахлуването на Русия в Украйна през 2022 г.

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Току-що слязли от поточната линия, двата изтребителя Eurofighter се спускат по пистата в Торино със скорост 186 мили в час, преди да се издигнат към заснежените Алпи. Тяхната дестинация е Кувейт, на шест часа полет.

Кувейтската армия е първият чуждестранен клиент, който купува свръхзвуковите самолети от Леонардо, италианския отбранителен предприемач, който произвежда Eurofighter като част от консорциум с производители от Великобритания, Германия и Испания. Вероятно е да има още такива сделки, тъй като Европа гледа навътре, за да изгради своята отбрана на фона на търговската война на президента Тръмп и неговите искания Европа да спре да разчита на САЩ за своята сигурност, пише The New York Times.

Търсенето на оръжия в Европа скочи след нахлуването на Русия в Украйна през 2022 г. и продължава да се запазва. Тъй като Европа произвежда все повече и по-качествени оръжия, тя се стреми и да продава стоките си по-широко на световния пазар.

Новият акцент върху производството на оръжия е доказателство за по-широка смяна на поколенията в Европа, която след Студената война ликвидира военните си сили в полза на социалните инвестиции.

Джанкарло Мецанато, високопоставен служител на „Леонардо“, който до декември беше главен изпълнителен директор на консорциума „Eurofighter“, залага на това, че антагонизмът на администрацията към Европа ще насърчи повече военни да купуват европейски оръжия. Полша и Турция вече обмислят многомилиардни сделки за „Eurofighter“, известен като „Typhoon“, вместо да разширяват флота си от самолети американско производство.

Още преди Тръмп да призове наказателни глобални мита този месец, акциите на европейските отбранителни фондове летяха високо, отчасти защото институционалните инвеститори, които отдавна ги пренебрегваха, преразглеждат позициите си.

Блицът с митата на Тръмп разклати доверието на инвеститорите почти навсякъде, но анализаторите смятат отбранителния сектор за сигурен, особено предвид политическия натиск за превъоръжаване на Европа. През март Европейската комисия обяви широко предложение за увеличаване на разходите за отбрана с около 840 милиарда долара, включително 165 милиарда долара заеми. Европейската инвестиционна банка също каза, че планира поне да удвои финансирането си за проекти за сигурност и отбрана и да разшири финансирането си за военно оборудване.

Това привлече вниманието на институционалните инвеститори, включително норвежкия правителствен пенсионен фонд Global, най-големият суверенен фонд в света. Такива фондове отдавна не са достъпни за производителите на оръжия, но преосмислят тези ограничения.

„Това, което наистина е провокирало обрата в мненията според мен, е очевидното нежелание на администрацията на Тръмп да подкрепи Европа в отбраната“, каза Стивън М. Дейвис, старши сътрудник в Програмата за корпоративно управление на Юридическия факултет на Харвард. „Когато общественото мнение се промени, инвеститорската общност вероятно също ще се промени.“

Промяната представлява в това колко инвеститори са се обърнали към отбранителната индустрия в Европа. Правителствата там драстично съкратиха армията си, когато Студената война приключи през 1991 г. и започнаха да вливат пари в пенсии, здравеопазване, образование, екологични програми и други икономически приоритети, смятани за по-важни от създаването на оръжия.

В продължение на десетилетия много европейски пенсионни фондове забраняваха преките инвестиции в производители на оръжия, които произвеждат оръжия като касетъчни бомби, химически, ядрени и биологични оръжия и мини. След пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна, НАТО призова правителства, банки и частни фондове да инвестират в отбранителната индустрия и да помогнат за ускоряване на производството на оръжия и да предотвратят разпространението на войната по-дълбоко в Европа.

„Винаги е по-приятно да се инвестира в здравеопазване, инфраструктура и образование“, каза Йенс Столтенберг, тогавашен генерален секретар на НАТО, през декември 2022 г. Но, каза той, „реалността е, че единственият начин да се поддържа мир е да се инвестира в отбраната“.

За някои инвеститори това беше моментът, в който националната отбрана изпревари климатичните промени като нова основна заплаха.

Но в допълнение към парите, Европа ще се нуждае от политическа воля, за да укрепи защитата си.

Повечето от големите производители на оръжия в Европа са частично държавна собственост и всяко правителство има свои собствени приоритети за разходите, разпоредби и отбранителни стратегии. Това създаде неефективност сред националните производители, всеки от които произвежда относително малки количества оръжия, което води до относително високи разходи.

Цената на самоходна 155-милиметрова артилерийска гаубица, произведена в Европа, например, може да варира между 6 милиона и 19 милиона долара, според Bruegel Institute, икономически мозъчен тръст в Брюксел, докато една, построена в Съединените щати, е под 2 милиона долара. Анализаторите следят дали митата на г-н Тръмп повишават разходите за стомана, мед и други метали, които са ключови за производството на военна техника.

„Разпокъсването на европейския пазар за отбрана означава, че парите се харчат много неефективно“, заключиха в проучване този месец изследователи от Royal United Services Institute, аналитична група, свързана с британската армия.

Консорциумът от четири държави , който изгражда самолета Eurofighter, се стреми да обедини ресурсите си, вместо да се конкурира, когато беше създаден през 80-те години. Сега самолетът лети в девет страни, включително четири в Близкия изток. Докато Кувейт беше първият, който купи военния самолет от Леонардо, други нации го закупиха директно от другите компании в консорциума.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата