Китай беше предупреден да не продава масовите си притежания от държавни облигации на САЩ в отговор на тарифите на президента Тръмп, за да не се отрази обратно на собствената му валута и икономика.
Анализаторите се занимават с данни за чуждестранните притежания на държавни ценни книжа на САЩ – дълг, емитиран от правителството на САЩ – които претърпяха безпрецедентен спад в цената в резултат на митата на Тръмп върху Китай и останалия свят. Доходността на облигациите, която отразява разходите по заеми на емитиращото правителство, нараства, когато цената на актива спадне, пише The Times.
Китай подлежи на 145-процентно мито върху износа на стоки за Съединените щати, развитие, обявено този месец, което разпали спекулациите, че Пекин може да отмъсти, като намали своите американски облигации в опит да окаже натиск върху администрацията на Тръмп.
Повишаването на доходността този месец предизвика спекулации, че страната, вторият по големина чуждестранен притежател на американски съкровищни ценни книжа след Япония, разтоварва американски облигации заедно с хедж фондовете, които бяха принудени да изхвърлят активите, за да съберат спешни парични средства на фона на нарастващата нестабилност на пазара.
Китай държи повече от 700 милиарда долара в по-дългосрочни държавни облигации на САЩ, Япония притежава повече от 1 трилион долара.
Последните данни от февруари показаха, че чуждестранните инвеститори са увеличили своите държавни ценни книжа, но Китай е продал около 5 милиарда долара в американски облигации два месеца преди обявяването на митата на Тръмп за „Деня на освобождението“ на 2 април.
Няма категорични доказателства, че Китай е бил голям продавач този месец и анализаторите посочват по-нови данни от Федералния резерв на САЩ, които предполагат, че Китай не е отговорен за скока на доходността до най-високото ниво от миналия октомври.
Анализаторите предупреждават, че всеки масов дъмпинг би повишил изкуствено стойността на юана в момент, когато конкурентоспособността на китайския износ е застрашена от митата и паниката от американски облигации също би намалила драстично стойността на притежанията на китайските мениджъри на пари, които възлизат на $3 трилиона активи в долари.
„Има опасения, че Китай може да изхвърли огромните си притежания от съкровищни облигации, дори ако това рискува големи странични ефекти като натрупване на огромни загуби в собственото му портфолио и подкопаване на конкурентоспособността му спрямо САЩ чрез покачване на юана ренминби спрямо долара“, каза Джон Хигинс, главен пазарен икономист в Capital Economics.
Американските облигации и доларът са традиционно убежище за инвеститорите по време на пазарен стрес, но и двете пострадаха от падащите цени, заедно с цените на американските акции, през последния месец. Тази синхронизирана продажба на активи, деноминирани в долари, предполага, че инвеститорите вече не виждат държавните ценни книжа като „безрисков“ актив.
Анализаторите от Barclays заявиха, че продажбата на китайски облигации вероятно е свързана с управлението на валутата, а не с „цел за повишаване на доходността в САЩ“.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.