IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Китай плаши с разпродажба на американски облигации в отговор на митата

Пекин държи повече от 700 милиарда долара в по-дългосрочни държавни облигации на САЩ

Снимка: БГНЕС/ EPA

Снимка: БГНЕС/ EPA

Китай беше предупреден да не продава масовите си притежания от държавни облигации на САЩ в отговор на тарифите на президента Тръмп, за да не се отрази обратно на собствената му валута и икономика.

Анализаторите се занимават с данни за чуждестранните притежания на държавни ценни книжа на САЩ – дълг, емитиран от правителството на САЩ – които претърпяха безпрецедентен спад в цената в резултат на митата на Тръмп върху Китай и останалия свят. Доходността на облигациите, която отразява разходите по заеми на емитиращото правителство, нараства, когато цената на актива спадне, пише The Times.

Китай подлежи на 145-процентно мито върху износа на стоки за Съединените щати, развитие, обявено този месец, което разпали спекулациите, че Пекин може да отмъсти, като намали своите американски облигации в опит да окаже натиск върху администрацията на Тръмп.

Повишаването на доходността този месец предизвика спекулации, че страната, вторият по големина чуждестранен притежател на американски съкровищни ​​ценни книжа след Япония, разтоварва американски облигации заедно с хедж фондовете, които бяха принудени да изхвърлят активите, за да съберат спешни парични средства на фона на нарастващата нестабилност на пазара.

Китай държи повече от 700 милиарда долара в по-дългосрочни държавни облигации на САЩ, Япония притежава повече от 1 трилион долара.

Последните данни от февруари показаха, че чуждестранните инвеститори са увеличили своите държавни ценни книжа, но Китай е продал около 5 милиарда долара в американски облигации два месеца преди обявяването на митата на Тръмп за „Деня на освобождението“ на 2 април.

Няма категорични доказателства, че Китай е бил голям продавач този месец и анализаторите посочват по-нови данни от Федералния резерв на САЩ, които предполагат, че Китай не е отговорен за скока на доходността до най-високото ниво от миналия октомври.

Анализаторите предупреждават, че всеки масов дъмпинг би повишил изкуствено стойността на юана в момент, когато конкурентоспособността на китайския износ е застрашена от митата и паниката от американски облигации също би намалила драстично стойността на притежанията на китайските мениджъри на пари, които възлизат на $3 трилиона активи в долари.

„Има опасения, че Китай може да изхвърли огромните си притежания от съкровищни ​​облигации, дори ако това рискува големи странични ефекти като натрупване на огромни загуби в собственото му портфолио и подкопаване на конкурентоспособността му спрямо САЩ чрез покачване на юана ренминби спрямо долара“, каза Джон Хигинс, главен пазарен икономист в Capital Economics.

Американските облигации и доларът са традиционно убежище за инвеститорите по време на пазарен стрес, но и двете пострадаха от падащите цени, заедно с цените на американските акции, през последния месец. Тази синхронизирана продажба на активи, деноминирани в долари, предполага, че инвеститорите вече не виждат държавните ценни книжа като „безрисков“ актив.

Анализаторите от Barclays заявиха, че продажбата на китайски облигации вероятно е свързана с управлението на валутата, а не с „цел за повишаване на доходността в САЩ“.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата