Не трябва да прекъсваме икономическите си връзки с Китай, твърди канцлерът Рейчъл Рийвс. Гигантът на бързата мода Shein скоро може да бъде добре дошъл на Лондонската фондова борса, докато контролираните от държавата китайски фондове се очертаха като едни от най-големите инвеститори в FTSE100.
Докато икономическата война между Съединените щати на Доналд Тръмп и Китай се засилва, Обединеното кралство се опитва да играе умна игра, позиционирайки се като мост между двете страни. И въпреки това в действителност трябва да го забравим. Ще трябва да изберем страна и това трябва да е Америка на Тръмп. В средносрочен план ще се получи по-добре, пише за The Telegraph колумнистът Матю Лин.
Тръмп променя митата, които налага на останалия свят, толкова често, че е трудно да се знае къде ще стигнат. Но поне до началото на тази седмица позицията беше следната.
Китай ще бъде изправен пред извънредни мита от 145% върху стоките, които изпраща през Тихия океан до САЩ всяка година на стойност 436 милиарда долара (£329 милиарда), докато американският износ в другата посока ще бъде изправен пред налози от 125% от стоките. На този етап е трудно да се разбере защо Тръмп не отиде една крачка напред и просто не затвори пристанищата. Той на практика забранява китайския внос, тъй като нито един продукт не може да остане конкурентен с тези видове налози, наложени отгоре.
Сега САЩ също разглеждат премахването на китайски компании като Alibaba, JD и Baidu от Нюйоркската фондова борса. Всъщност отделянето на двете най-големи икономики в света, което започна при президента Барак Обама и продължи при Джо Байдън, бързо ескалира. Икономическите връзки се прекъсват в нещо, което изглежда сигурно, че ще се окаже дълга и потенциално опасна икономическа студена война.
Много е изкушаващо за малка, отворена икономика като Обединеното кралство да се надява, че може да остане по средата, търгувайки и с двете страни. Това изглежда е нововъзникващата стратегия на администрацията на сър Кийр Стармър.
„Китай е втората по големина икономика в света и би било много глупаво да не се ангажираме“, каза Рийвс пред The Telegraph през уикенда. Когато се случи, IPO-то на Shein ще бъде едно от най-големите IPO-та в Лондон от години, което го прави привлекателна алтернатива за компании, преследвани от борсата в Ню Йорк. Междувременно китайските инвеститори все още са добре дошли на FTSE. Добавете всичко и една точка е ясна. Държим се така, сякаш това е повече или по-малко нормален бизнес, дори ако има малко прекъсване на заден план.
Разбира се, всички виждаме аргументите за това. Да останеш неутрален може да се окаже печеливша ниша, с пари, които да се правят и от двете страни. Може дори да си представим, че можем да действаме като мост между двете враждуващи страни. Тук обаче е проблемът. Трябва да спрем да се шегуваме. Трябва да застанем на страната на Тръмп – поради три големи причини.
Първо, Съединените щати са наш естествен съюзник. Специалните отношения са силно преувеличени и едва ли вече означават нещо във Вашингтон. Въпреки това между Великобритания и САЩ има очевидни тесни връзки на история, култура и език. Също толкова важно е, че и двете са либерални, демократични държави, където пазарите са до голяма степен свободни и върховенството на закона се зачита. Нищо от това не е вярно за Китай и няма да е вярно скоро.
На следващо място, британските компании имат дълга история на много добри резултати в САЩ. Пътувайте из Америка и ще видите много гаражи на Shell и BP, реклами за лекарства на GSK и AstraZeneca, както и Range Rovers заедно със сапун, произведен от Unilever, или сиропи за кашлица на Reckitt.
Можем да видим същата точка в статистиката на търговията. Британският износ за Китай възлиза на жалките £32 млрд. Износът за САЩ беше внушителните £182 милиарда. Простият момент е следният. С изключение може би на шотландското уиски от висок клас, китайците не се интересуват много от британските неща. Американците го харесват. Няма смисъл да рискувате огромното присъствие на британския бизнес в САЩ заради малкото трохи, които успяват да съберат в Китай. Просто не си струва.
И накрая, и може би най-важното, САЩ в крайна сметка ще надделее. Вярно е, че Китай се справи блестящо с модернизирането на икономиката си за толкова кратък период от време. От електрически автомобили до търговски самолети до телефони и потребителска електроника, тя започва да развива свои собствени марки от световна класа и вече не е просто евтина производствена база.
Но не може да се отрече, че той е изправен пред нарастващ брой предизвикателства. Той е прекалено зависим от крехката индустрия на имотите. То тъне в скрити дългове, които всеки момент могат да се влошат. Той е изправен пред демографски пропаст с население, което застарява бързо и скоро ще бъде в рязък спад.
САЩ също имат много проблеми, разбира се, и безразсъдното налагане на мита върху останалия свят ще ги влоши. Но тя остава най-голямата, най-динамичната и най-иновативната икономика в света. С течение на времето тези силни страни ще означават, че ще завърши века толкова силно, колкото го е започнал. Винаги е по-добре да си на печелившата страна, тъй като там са наградите.
Както повечето войни, в икономическия конфликт между САЩ и Китай няма да има място за неутрални. Всяка страна ще трябва да избере своята страна. Германия ще бъде изкушена да застане на страната на Китай, защото нейните корпоративни гиганти се справят толкова добре на този пазар. Франция, със своя инстинктивен антиамериканизъм, ще се опита да насочи курса между двете страни, като същевременно се грижи за собствените си интереси. Това няма да проработи за Великобритания.
Тръмп даде да се разбере през последните няколко дни, че сега има битка за господство в световната икономика и Вашингтон ще направи всичко необходимо, за да се увери, че ще спечели. Докато икономическата война между Китай и Америка ескалира, Обединеното кралство трябва да застане на страната на САЩ възможно най-рано и възможно най-пълно.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.