Отношенията на Америка с Виетнам са изумителни, като се има предвид насилствената история между двете страни през 60-те и 70-те години. Всъщност Виетнам сега иска да купи F-16 Fighting Falcon от Америка, а не от Китай, пише за The National Interest журналистът Питър Сучиу.
Бойните самолети „Teen Series ” на Военновъздушните сили на Съединените щати и ВМС на САЩ, разработени по време на Студената война, са родени от уроците, научени от войната във Виетнам. Сред самолетите беше F-16 Fighting Falcon на General Dynamics и макар да пристигна твърде късно, с близо десетилетие, той до голяма степен беше продукт на ерата след войната във Виетнам.
Почти петдесет години след края на войната във Виетнам, F-16 могат да бъдат насочени към нацията от Югоизточна Азия, но те няма да бъдат противници на сегашното правителство.
Радио Свободна Азия съобщи в понеделник , че Ханой се е съгласил да закупи две дузини или повече от едномоторните многоцелеви изтребители, които Lockheed Martin произвежда сега. Виетнам може да закупи модела F-16 V, най-модерният вариант. Този ход идва, когато нацията, която някога е била противник, се стреми да се отдалечи от разчитането на руската военна техника.
Според RFA „около 80% от всички важни оръжия“ идват от Русия, включително бойни самолети. Виетнамските народни военновъздушни сили (VPAF) в момента експлоатират около тридесет Сухой Су-22, равен брой изтребители Сухой Су-30 и шепа Су-27.
Остарелите изтребители, някои от които датират от Студената война, се считат за изчерпани.
Това даде възможност на Вашингтон. Миналата година военновъздушните сили на Съединените щати предоставиха на Виетнам три учебни самолета T-6C Texan II , първата партида от планираните дванадесет самолета.
„Първият самолет T-6 във военновъздушните сили на Виетнам представлява обещанието, което дадохме да помогнем в усилията ви за модернизация на военновъздушните сили“, каза генерал от военновъздушните сили на САЩ Кевин Шнайдер, командир на Тихоокеанските военновъздушни сили, на церемония във Фан Тейт през ноември 2024 г.
Въпреки че Китай е разработил по-усъвършенствани изтребители от пето поколение, модернизираните варианти на F-16 Block 70/72 все още се считат за компетентни бойни самолети, особено като се има предвид сегашният им флот. По същия начин е малко вероятно нито Вашингтон, нито Пекин да предложат вариант от пето поколение на Ханой.
Въпреки че Русия вероятно би продала с готовност своя Сухой Су-57 (наименованието на НАТО Felon), съмнително е, че подобно придобиване би помогнало за обвързване на връзките със САЩ
Продажбата на F-16 на Виетнам беше обявена за първи път по време на администрацията на Байдън преди близо две години и едва ли беше приветствана от Пекин, който преди това критикуваше продажбата на самолетите на Тайван и Филипините. Тайланд, Южна Корея, Сингапур и Индонезия вече експлоатират F-16. Виетнам също е една от няколкото нации в региона, които имат дългогодишен спор с Пекин относно претенциите към водите на Южнокитайско море.
Почти сигурно ще има условия, свързани с всяка сделка с Ханой за продажбата на F-16.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.„Пакетът F-16 несъмнено ще включва достъп на американските военни до виетнамските военни съоръжения за обучение, поддръжка и друга подкрепа, но не и постоянно разполагане на самолети на американските военновъздушни сили или кораби на американските военноморски сили на виетнамска територия“, каза Карл Тайер, почетен професор в австралийския университет на Нов Южен Уелс, Канбера, пред RFA.