IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Преговорите между САЩ и Китай относно фентанила висят на косъм

Преговарящите на Тръмп изразиха желанието му за бързи действия от страна на китайските власти

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Продължават разговорите между САЩ и Китай за справяне с епидемията от фентанил на фона на острата търговска война между двете най-големи икономики в света, казаха пред Ройтерс четирима американски служители, запознати с дискусиите.

Двете страни обменят разузнавателна информация за трафикантите и комуникират често. Но предложенията на Пекин да помогне за разрешаване на кризата досега са неадекватни, казаха хората, изпробвайки търпението на американския президент Доналд Тръмп, който преследва по-конфронтационна позиция с Китай по отношение на наркотиците, отколкото неговият предшественик Джо Байдън.

Вашингтон казва, че китайските производители и износители на химикали доставят по-голямата част от прекурсорите на химикали, използвани от наркокартелите за производство на синтетични опиоиди, причината за близо 450 000 смъртни случая от свръхдоза в САЩ. Китай отдавна защитава своите строги закони за наркотиците и опит за борба с контрабандистите и казва, че Америка трябва да се справи със собствените си проблеми със зависимостта.

Злоупотребата с фентанил в Съединените щати е проблем, който трябва да бъде изправен и решен от самите Съединени щати“, каза Лю Пенгу, говорител на китайското посолство във Вашингтон, пред Ройтерс.

През последните седмици администрацията на Тръмп е участвала в преки разговори с китайски колеги, най-вече между висшия персонал на китайското посолство във Вашингтон и Съвета за национална сигурност на САЩ, казаха четиримата американски служители. Служителите на посолството на САЩ в Пекин също са включени.

Преговарящите на Тръмп изразиха желанието му за бързи действия от страна на китайските власти за преследване и осъждане на базирани в Китай производители и продавачи на прекурсори, захранващи търговията с фентанил, казаха американски служители. Китай, от своя страна, предложи да регулира допълнителни химикали прекурсори на фентанил извън тези, които вече контролира, предложение, което според американците не отговаря на това, което търсят.

Миналата година репортери на агенциятазакупиха 6,6 килограма прекурсори и оборудване за производство на хапчета онлайн от китайски продавачи, които открито предлагат търговия с незаконни наркотици като част от многостранно разследване на тайната глобална верига за доставки на фентанил. Като част от тази поредица, „Fentanyl Express “, репортерите описаха подробно разговорите за борба с наркотиците между САЩ и Китай, проведени по време на администрацията на Байдън, преговорите, които не успяха да изтръгнат големи отстъпки от Пекин, и предвариха по-антагонистичен подход, планиран от втората администрация на Тръмп.

Сред първите ходове на Тръмп беше налагането на мита в размер на общо 20% върху китайския внос заради предполагаемия неуспех на Пекин да спре потока от прекурсори на фентанил към наркокартелите. Други кръгове от мита в търговската война на президента наложиха основни мита от 145% или по-високи за много китайски стоки, нива, за които Китай предупреди, че ще подкопаят преговорите за борба с наркотиците.

„Ако САЩ наистина искат да се справят с проблема с фентанила, те трябва да отменят неоправданите мита, да започнат равни консултации с Китай и да търсят взаимноизгодно сътрудничество“, каза Лиу, говорител на китайското посолство.

В миналото Пекин преустановяваше диалога за наркотиците, когато беше разгневен от Вашингтон, правейки това след посещение през 2022 г. в Тайван на тогавашния председател на Камарата на представителите Нанси Пелоси. Байдън върна тези преговори в релси и преговорите продължиха при Тръмп.

Откакто се завърна в Белия дом, Тръмп посочи кризата с опиоидите като един от основните си приоритети във външната политика. Той определи наркокартелите като чуждестранни терористични организации. Някои канадски и мексикански стоки също бяха обложени с така наречените мита за фентанил. Но Тръмп запази особена ярост за Китай, обвинявайки Пекин в „активно поддържане и разширяване на бизнеса за отравяне на нашите граждани, отваря нов раздел."

Премереният подход на Байдън при ангажирането на Пекин даде някои малки победи, но не и драматичен пробив, нещо, което екипът на Тръмп смята за провал. Те виждат митата като инструмент за принуждаване на китайското сътрудничество, въпреки предупрежденията на Китай за обратното.

След първоначалните мита на Тръмп върху фентанил, Китай предложи да включи в списъка два прекурсорни химикала: 4-пиперидон и 1-boc-4-пиперидон.

Тази отстъпка беше лесна за Пекин, казаха американски служители, защото Китай вече беше задължен да го направи.

Това е така, защото тези химикали бяха поставени под международен контрол през 2024 г. от Комисията на ООН по наркотичните вещества. Китай е член на тази комисия и следователно е длъжен да регулира тези прекурсори. Работата по планирането им е в ход, според доклад от март на китайското правителство относно усилията му за контрол на фентанил.

Преговарящите с Тръмп бяха недоволни. Китайците предлагат „да направят нещо, за което вече са се съгласили, това по същество е недобросъвестно преговаряне“, каза втори американски служител.

Тъй като Тръмп ескалира митата през последните седмици, Пекин направи допълнителни предложения за насрочване на още няколко прекурсора, казаха американски служители, предложение, което американците все още смятат за недостатъчно.

По време на първия мандат на Тръмп Китай предприе някои стъпки за ограничаване на тръбопровода за синтетични опиоиди. По онова време повечето фентанил, продаван по улиците на САЩ, е произведен в Китай. През 2019 г. Пекин постави фентанил и неговите аналози под национален контрол, като на практика сложи край на незаконния износ на крайния продукт. Но китайските химически компании бързо се насочиха към доставка на съставки на мексиканските картели, които поеха производството, твърдят американските власти.

Това, което екипът на Тръмп иска сега, е Китай да предприеме мерки срещу китайските производители и продавачи на химикали, обслужващи тази незаконна търговия. Много търгуват стоките си открито онлайн. Пекин не успя да превърне подобни наказателни преследвания в приоритет, каза един от официалните лица на САЩ, въпреки доказателствата и следите, предоставени от американската страна.

Администрацията на Байдън също притисна Китай да изиска от своя химически сектор да проверява клиентите и да следи по-добре накъде отива техният износ.

Но Китай се съпротивлява от загриженост, че твърде много регулации биха попречили на растежа на неговата мощна химическа индустрия. Много химикали, използвани за производството на синтетични опиоиди, също имат законна употреба. Tsang Wai-hung, служител от Националната комисия за контрол на наркотиците на Китай, каза миналата година пред Ройтерс, че е отговорност на страните вносителки – не на китайските химически компании – да разследват неясни купувачи, заподозрени в закупуване на законни прекурсори за производство на фентанил.

Миналата година Китай заяви, че е насочен към интернет реклама, свързана с фентанил и неговите прекурсори, затваряйки повече от дузина онлайн платформи и стотици магазини.

Но скорошни интервюта на Ройтерс с повече от 50 употребяващи фентанил във Филаделфия, Бостън, Сан Франциско и Кълъмбъс, Охайо, показаха, че наркотикът остава изобилен и евтин.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата