IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Безпилотните сили на Украйна са готови за пролетната офанзива на Русия

Производството на дронове в Украйна се разраства бързо

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Докато Русия се готви да започне пролетната кампания в продължаващата война, украинските войници и военното ръководство са уверени, че техните безпилотни сили ще създадат ад на нахлуващите руснаци. Новата пролетна офанзива на Русия срещу Украйна "вече е започнала", заяви главнокомандващият Александър Сирски в скорошно интервю, пише за "The National Interest" Дейвид Кириченко, украинско-американски журналист и асоцииран научен сътрудник в Henry Jackson Society.

С малко осезаеми победи през последните месеци, Кремъл е под вътрешен натиск да демонстрира напредък на бойното поле. На този натиск ще се отговори по единствения начин, който той знае: чрез безмилостни атаки, жертване на вълни от руски войски за война на изтощение.

Русия обаче все по-често се сблъсква с разширяващата се стена от дронове на Украйна, която издълбава смъртоносна ничия земя отпред.

През ноември 2024 г. се съобщава, че руските жертви са достигнали около 1500 на ден, мрачно отражение на безмилостните изчисления на Кремъл. Но въпреки огромните загуби стратегията на Русия остава непроменена. Нейните сили продължават да разчитат на безмилостни тактики на месомелачки, тежки за изтощение. Военни анализатори в Русия предупреждават, че елитът на Кремъл изглежда опасно лишен от мащаба на загубите на армията и мрачната реалност на място.

Признаците на този щам стават все по-видими. Нарастващата зависимост на Русия от цивилни превозни средства като мотоциклети, колички за голф и микробуси, заедно със случайното използване на магарета за логистика, подчертава изтощението на нейните бронирани превозни средства и намаляващата маневреност.

Офанзивните операции стават все по-натоварващи в сравнение с мащабите на войната с дронове, наблюдавана в Украйна. Докато Москва разчита на работна сила, Украйна залага на машини.

С намаляването на военната помощ на САЩ при президента Тръмп, технологичната самодостатъчност на Украйна стана по-неотложна от всякога. Киев се надпреварва да разположи петнадесеткилометрова безпилотна „зона на убийство“ по протежение на фронтовите линии с потенциал да я разшири до четиридесет километра. Инициативата, част от проекта на Министерството на отбраната „ Drone Line “, има за цел да лиши руските сили от възможността да се движат незабелязани чрез тясно интегриране на разузнаването с дронове с наземните части.

Генерал Кристофър Каволи, командир на Европейското командване на САЩ, наскоро отбеляза , че Украйна сега разчита предимно на местни атакуващи дронове и местно произведени крилати ракети, за да задържи фронтовата линия. Тези системи са прости, мащабируеми и евтини, контрастиращи със западните модели на обществени поръчки.

Генерал Валерий Залужний , бивш главнокомандващ на Украйна, отбеляза, че много от безпилотните самолети на Украйна използват търговски компоненти и софтуер с отворен код, което позволява ефективно водене на изтощаваща война при минимални разходи.

Американският конгресмен Пат Хариган посочи, че „евтините, софтуерно дефинирани FPV дронове причиняват 80 процента от руските жертви в Украйна“ и че „Ако Америка не започне да инвестира в бързи, мащабируеми технологии за дронове, които да отговарят на тази промяна, ще загубим следващата война, преди да е започнала.“

Производството на дронове в Украйна се разраства бързо. Заместник-министърът на отбраната Иван Хаврилюк обяви, че местното производство се очаква да достигне 200 000 безпилотни летателни апарата на месец до 2025 г. спрямо едва 20 000 в началото на 2024 г. Киев също разполага с роботизирани наземни системи за логистика, разминиране и евакуация на пострадали, като допълнително намалява риска за персонала.

Някога пренебрегваната отбранителна индустрия на Украйна скочи от 1 милиард долара продукция през 2022 г. до очакваните 15 милиарда долара тази година.

"Имаме собствена Силициева долина. В гаражи в цялата страна имаме гениални изследователи и инженери, които създават неща, които никой никога не е правил", каза бившият министър на отбраната на Украйна Олексий Резников. Дори руските разработчици на дронове признаха, че са заседнали в постоянна итерация, борейки се да се справят, докато украинските сили остават една крачка напред.

За разлика от това, въпреки сериозните инвестиции, американските производители на дронове често се борят да отговорят на изискванията на съвременното бойно поле. Техните дронове са скъпи, произвеждат се бавно и са податливи на електронни смущения. Украинските фирми, за сравнение, предлагат евтини, тествани в битки алтернативи, усъвършенствани под обстрел.

Докато западните цикли на доставки обикновено се простират с години, Украйна може да превърне идеите в готови за полеви оръжия за месеци. В резултат на това необходимостта от военно време превърна Украйна в може би най- пъргавата военна иновационна екосистема  в света .

Голяма част от този напредък се ръководи от доброволци.

Victory Drones, част от фонда Dignitas  е една от многото групи, които развиват капацитета на украинските дронове.

Според един украински войник, който интервюирах, тежката бронетехника може скоро да не може да се приближи на десет километра от фронта. В някои райони операциите с дронове са заменили почти изцяло пехотата.

Доброволчески групи като Victory Drones също работят за интегриране на AI в платформи за дронове, с цел намаляване на разходите за насочване на последната миля.

Според Люба Шипович , главен изпълнителен директор и съосновател на Dignitas, базираното на изкуствен интелект насочване вече може да се добави към дронове само за 1000 гривни (около $25). Тъй като тези модели се усъвършенстват и преквалифицират чрез използване на бойното поле, те стават все по-прецизни. Украинците също използват AI инструменти с отворен код, захранвайки моделите с повече данни от бойното поле, за да подобрят и увеличат тяхната смъртоносност.

Резултатът е, че се формира нов вид ничия земя, бойни полета, които ще бъдат все по-наситени с полуавтономни дронове , които търсят и унищожават всичко, което се движи. Украйна няма друг избор, освен да води тази война, но тя предлага поглед към бъдещето на войната.

Докато Украйна усъвършенства използването на автономни системи, Русия трябва да се подготви да понесе още по-големи загуби. Масовите атаки, някога ефективни на места като Бахмут, сега са посрещнати от вълни украински дронове. Украинската дрон стена бързо определя тази фаза от войната.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата