Докато президентът Тръмп се опитва да играе твърдо в търговската си война със Си Дзинпин, той е изправен пред противник, който е въоръжил Китай да играе дълга и потенциално болезнена игра в съревнованието си със САЩ, пише The Wall Street Journal.
През седмиците, откакто президентът на САЩ за пръв път наложи високи мита на Китай, Пекин отговори с непокорство. Говорителка на китайското външно министерство публикува на X кадри от 1953 г., на които Мао Дзедун обещава да се бори докрай срещу водените от САЩ сили в Корейската война. "Ние сме китайци", пише тя. "Ние не отстъпваме."
Публикацията на Мао и други послания от Пекин подчертават това, което Китай смята за едно от основните си предимства срещу САЩ: Докато Тръмп и неговите поддръжници от Републиканската партия са уязвими от капризите на американските избиратели, партията, която Мао изгради, е дълбоко вкоренена и е запазила властта си през повече от седем десетилетия въпреки войните, глада, политическите сътресения и финансовите кризи.
Си не почива на тези лаври. След началото на търговската война по време на първата администрация на Тръмп той засили хватката си върху ръководството на страната и похарчи много средства за укрепване на авторитарните инструменти, които са в основата на дълголетието на партията, включително за усъвършенстване на най-усъвършенстваните системи за цензура и наблюдение в света. Китайският лидер иска да подготви страната си специално за конфронтация със САЩ, като призовава длъжностните лица да се ангажират с това, което той нарича "мислене по екстремни сценарии".
Тръмп вече изрази по-примирителен тон тази седмица, като каза, че иска да влезе в преговори с Пекин и е готов да намали митата от 145%, които наложи на Китай през втория си мандат.
Там, където администрацията на Тръмп е разкъсана от фракции и прегръща хаоса, Си се фокусира върху стабилността. Той премахна ограниченията на мандатите през 2018 г. и използва безкрайни репресии срещу корупцията, за да централизира властта в по-голяма степен от всеки лидер след Мао. Той също така е напълнил висшето ръководство на партията с служители с опит в пропагандата и сигурността, които са поставили като приоритет ваксинирането на Китай срещу риска от масово несъгласие.
Разбира се, администрацията на Тръмп може да причини истинска болка на Китай, който е силно зависим от износа за растеж. Обременената с дългове икономика на страната е нараснала с 5% през 2024 г., според официални данни, въпреки че това число има своите скептици . В началото на по-ранното търговско противопоставяне между Китай и САЩ по време на първия мандат на Тръмп, то беше по-близо до 7%.
Работниците са най-големите двигатели на несъгласието в Китай, като представляват повече от 40% от личните и онлайн протестите в страната през първите три тримесечия на 2024 г., според проследяване от China Dissent Monitor, проект на базираната в САЩ организация с нестопанска цел Freedom House.
Някои от посланията, целящи да сплотят страната за търговската битка, срещнаха скептицизъм в сайтовете на китайските социални медии , предполагайки, че партията може да бъде изправена пред отпор, ако икономиката пострада значително. Си каза, че се тревожи, че младите хора в Китай не желаят да страдат за доброто на страната по същия начин като предишните поколения.
Продемократичните протести на площад Тянанмън се очертават в съзнанието на лидерите на комунистическата партия, които гледат на демонстрациите и кървавото потушаване, което ги сложи край, като на екзистенциална криза, подхранвана от лошо икономическо управление. Докато студентите водеха протестите, тълпите на площада и около него се състояха предимно от редовни работници, ядосани от потребителската инфлация, която през тази година се движи до 18%.
Ако подобно недоволство възникне в резултат на търговската война, партията може да се обърне към комбинация от отговори, включително фискални стимули, целеви субсидии за засегнатите индустрии и дори директни дарения на съкратени работници.
Китай предвиди в бюджета еквивалента на 209 милиарда долара за вътрешна сигурност през 2023 г., последната година, за която има официални данни. Тази цифра, която не обхваща разходите за инициативи за технологии за наблюдение, възлиза на 175% от това, което САЩ са похарчили за полиция през 2023 г., като се отчитат разликите в разходите в двете страни.
И наскоро отдели приблизително 110 милиарда долара за финансиране на изпълнението на основни национални стратегии и „изграждане на капацитет за сигурност“.
Системите за контрол на партията бяха изправени пред най-голямото си изпитание по време на епидемията от Covid-19. Правителственият анализ на данните за местоположението на хората първоначално позволи на правителството да постави вируса под контрол. След като бързо разпространяващият се вариант Omicron изпревари системата, правителството използва своите технологии за проследяване, за да заключи няколко града.
В края на 2022 г., след като общественото разочарование се превърна в протести в няколко града , властите проследиха телефоните и лицата на участниците в протеста, някои от които задържаха и разпитваха седмици наред. Системите за цензура, първоначално претоварени, бързо се научиха как да неутрализират символите на протестите, включително празни парчета бяла хартия, държани от демонстранти като знак за цензура.
Си внезапно премахна драконовския нулев контрол на Covid в страната няколко седмици след протестите – доказателство, според някои анализатори, за уязвимостта на Комунистическата партия. Но Хуанг от MIT казва, че епизодът е изключение, което доказва устойчивостта на партията.
Протестите избухнаха „само след месеци на икономическо опустошение и невероятно ниво на лично страдание от страна на десетки милиони, ако не и стотици милиони хора“, каза той. „След като блокирането приключи, протестите изчезнаха бързо и не се превърнаха в сериозна заплаха за стабилността на режима.“
Оттогава Си настоява за допълнително укрепване на системите за сигурност. Той насърчава разширяването на наблюдението на хора чрез приемането на „модела Fengqiao“, кръстен на град, в който жителите са били известни в епохата на Мао с това, че са докладвали за нечестиво поведение на своите съграждани. Мрежата от интелигентни камери за наблюдение в страната, която вече наброява стотици милиони, продължава да се разширява.
Китайската полиция и други местни агенции за сигурност активно проучват начини за прилагане на най-новите постижения в ИИ към социалния контрол, според документи за държавни поръчки и академични статии. Това включва използването на AI модели, за да се опитаме да предвидим недоволството.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.