IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Червената линия на Зеленски за Крим е обвързана с политическите реалности

Крим е родината на коренния народ на кримските татари

Снимка: БГНЕС/ EPA

Снимка: БГНЕС/ EPA

Когато администрацията на Тръмп предложи мирен план, който да признае руското управление на Кримския полуостров, отговорът на Киев беше шумно и недвусмислено "не".

Това би нарушило конституцията на страната, заяви пред репортери президентът на Украйна Володимир Зеленски. Той заяви, че това никога няма да се случи, дори и в замяна на прекратяване на кървавата война, която бушува предимно извън спорната територия, която е в руски ръце повече от десетилетие.

Червената линия на Зеленски има твърда политическа реалност, която я поддържа.

Вътре в Украйна официалното признаване на руския контрол над Крим ще бъде широко възприемано като опасна отстъпка пред двуличен съперник и изоставяне на украинците, които все още живеят в региона. То би попарило и надеждите за събиране на семействата, разделени от окупацията през 2014 г., когато много проукраински настроени жители избягаха, а техните възрастни или проруски настроени роднини останаха.

"Няма нито един украински политик, който да гласува за узаконяване на окупацията на украински територии", каза Костянтин Елисеев, бивш заместник-началник на президентския кабинет. "За членовете на парламента това би било по-лошо от политическо самоубийство", каза той.

Президентът на САЩ Тръмп изрази недоумение и разочарование от реакцията на Зеленски в сряда, като написа в социалните мрежи, че Крим е "загубен преди години" и предположи, че украинският лидер удължава войната заради една неосъществена мечта.

"Той може да има мир или, може да се бие още три години, преди да загуби цялата страна", написа Тръмп.

Завземането на Кримския полуостров през 2014 г. започна, когато руски войници - носещи маски и без отличителни знаци на униформите си - завзеха правителствени сгради и военни бази.

Операцията беше предимно безкръвна; украинските войници се оттеглиха или преминаха на друга страна. Но това нахлуване даде началото на руските усилия за завземане на територии в Източна Украйна с помощта на своята армия и прокси сили, като постави началото на конфликт, в който загинаха около 14 000 войници и цивилни от двете страни, преди руската тотална инвазия през 2022 г. да предизвика по-широка война, според ООН.

Тази война продължава да бушува, като през последната седмица администрацията на Тръмп многократно заплаши да се оттегли от мирния процес. В четвъртък руските сили предприеха, както изглежда, най-смъртоносната ракетна и безпилотна атака срещу украинската столица от миналото лято насам, като според украинските власти убиха най-малко девет души и раниха повече от 60.

В мирните преговори с посредничеството на Съединените щати Украйна се надяваше да не се обсъжда контролът над Крим. Тя поиска незабавно прекратяване на огъня, замразяване на конфликта по съществуващата фронтова линия, както и гаранции за сигурност срещу нови нападения, като например разполагане на европейски мироопазващи сили или евентуално членство в НАТО.

Но администрацията на Тръмп отхвърли този подход тази седмица. Нейното предложение включваше приемане на управлението на Русия в Крим и забрана за присъединяване на Украйна към НАТО. В замяна на това военните действия ще бъдат спрени по сегашните фронтови линии.

В частни разговори украинските официални лица са били отворени за спиране на сраженията по фронтовата линия. Като се има предвид сегашната инерция на Русия на бойното поле, те допускат, че този резултат може да бъде в полза на Украйна.

Според украинските представители по-важно от мястото на прекратяване на огъня е да се гарантира, че Русия няма да използва прекъсването на бойните действия, за да се прегрупира и превъоръжи за нови нападения. Русия също предупреди, че Украйна може да използва прекратяването на огъня, за да се превъоръжи, но до голяма степен приветства американското предложение.

Но изглежда, че мирните преговори по-скоро ще се основат върху признаването на Крим, отколкото върху примирието на фронта, каза Михайло Самус, директор на изследователската мрежа „Нова геополитика“ в Киев. „Въпросът за Крим е основната причина за вероятния им провал“, каза той.

Крим, с население от около 2 млн. души, се присъедини към останалата част от Украйна, която през 1991 г. гласува за независимост от Съветския съюз. Но регионът поддържа тесни връзки с Русия чрез туристическата си индустрия, а мнозинството от населението е рускоговорящо. Руските националисти предявяват претенции към района от скоро след разпадането на Съветския съюз.

Срещу признаването на руския контрол се противопоставя и организация, представляваща кримските татари - етническа група, която има дълбоки корени на полуострова и според правозащитни групи е била подложена на политически репресии.

Крим е родината на коренния народ на кримските татари и неразделна част от Украйна“, написа Рефат Чубаров, ръководител на Меджлиса, съвет на кримските татари, в публикация в социалните медии. "Никой - при никакви обстоятелства - не може да реши съдбата на Крим, освен украинската държава и кримско-татарския народ."

В Киев служители припомнят, че предшествениците, които са подписали удължаване на договора за наем на руска военноморска база в Крим през 2010 г., много преди началото на войната, въпреки това са били преследвани по-късно за държавна измяна.

И украинците отбелязват, че признаването би нарушило принципите в Европа след Втората световна война за противопоставяне на преместването на границите със сила.

"Нито един украински президент никога няма да има правомощието да признае Крим, тъй като беше завладян със сила, като част от Русия", каза Александра Матвийчук, украински адвокат по правата на човека, който спечели Нобеловата награда за мир през 2022 г.

Измерването на общественото мнение в Крим е трудно. След превземането на властта от Русия много жители изразиха подкрепа в интервюта и публикации в социалните медии за присъединяването към Русия, но надеждните проучвания са оскъдни.

Първият дипломат на Европейския съюз Кая Калас заяви, че блокът се противопоставя на официалното признаване на руския суверенитет над Крим. Турция също беше твърд противник на признаването в знак на солидарност с татарското население и поради опасения за сигурността относно признатото руско военно присъствие на полуострова.

По време на първия мандат на Тръмп, неговата администрация също излезе с официално изявление, противопоставящо се на признаването.

В изявлението от 2018 г., известно като Кримската декларация, се казва, че Съединените щати няма да признаят, точно както направиха съветската окупация на балтийските държави Латвия, Литва и Естония по време на Студената война, политика, която облекчи опитите на тези нации за независимост в края на 80-те и началото на 90-те години.

В тази декларация се казва, че „Съединените щати потвърждават отново като политика своя отказ да признаят претенциите на Кремъл за суверенитет върху територия, завзета със сила в нарушение на международното право“.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата