IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Как Китай подклажда войната на Путин

Пекин купува 47 процента от износа на суров петрол

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Лятото на 2023 г. е и украинските войски яростно копаят окопи под руски огън в боровите гори край Креминна. Внезапно ракета се разбива на земята и Жакхар, сержант от специалните части, крещи на войниците си да се оттеглят към колата.

След две години събиране на боеприпаси на бойното поле и проучване на отворен код, Украйна сега излиза с това, което според нея е доказателство, което предполага, че Китай отдавна снабдява руската армия не само извън страната, но и отвътре, пише "The Telegraph".

Години наред Пекин отрича да доставя смъртоносна помощ на Русия, твърдейки, че не може да контролира как трети страни препродават боеприпаси.

Но тази защита започна да се разпада през 2023 г. с прихващането на комуникации, известни като "изтичане на Discord", които разкриха, че Пекин тихомълком е одобрил износа на материали с двойна употреба – включително компоненти за оръжие – при две условия: секретност и те да бъдат маскирани като граждански стоки.

Миналата седмица Зеленски също обяви първото залавяне на двама китайски граждани, воюващи за Русия в Украйна. Докато те твърдят, че са вербувани като наемници, а не разположени от името на китайската държава, наглостта на вербовчиците, насочени към китайски граждани, говори за отношенията между Москва и Пекин.

Зеленски казва, че разполага с личните данни на още 163 китайски граждани, за които се смята, че служат в руски части. Съобщението му дойде часове преди Съединените щати да смекчат тарифите си за всички страни – с изключение на Китай – и само три дни преди посещението на украинска делегация във Вашингтон на 11 април, за да обсъдят нов проект на сделка за минерали.

За Украйна Пекин отдавна престана да бъде неутрална държава. Вместо това, той е мълчалив играч в нашествие, което отказва да осъди. За Доналд Тръмп Китай е врагът, който трябва да бъде победен .

В борбата за западна подкрепа Киев се надява да използва Пекин като точка за политически натиск. Ако Китай е основната грижа на САЩ, той може да бъде и дивата карта за Украйна.

Но доказването, че Китай помага на Русия да заобиколи санкциите с материали с двойна употреба, е ключово.

"Китай може да достави този материал директно – по въздух, суша или море“, каза Юрий Пойта, ръководител на отдел Азия в NGRN, украински мозъчен тръст. "Контейнерите за транспортиране крият артикули с двойна употреба под обикновени търговски кодове. Много е вероятно тези доставки да идват направо от Китай - не през трети страни."

Един от най-ярките примери за това е използването на нитроцелулоза в Русия. Запалимото химическо съединение изглежда като памук, но изгаря бързо, за да генерира налягането, необходимо за изстрелване на артилерийски снаряди. Без него съвременните оръдия не работят.

Въпреки санкциите, вносът на нитроцелулоза на Кремъл скочи със 70 процента през 2022 г. и почти удвои нивата отпреди войната през втората година от инвазията.

Сложната мрежа от посредници направи наказателното преследване тогава практически невъзможно. Едва през декември 2023 г. нитроцелулозата най-накрая беше добавена към списъците със санкции на Запада, ограничавайки сериозно достъпа на Москва.

Но Кремъл се адаптира. Този химикал се използва широко в производството на бои и мастила, което позволява на Москва да внася под граждански кодове.

През 2024 г. доклад на Центъра за стратегически и международни изследвания (CSIS) идентифицира три основни категории китайски стоки, поддържащи военните усилия на Русия: електронни схеми, специализирани системи и индустриални компоненти.

Докладът проследява значително нарастване на китайските микрочипове, използвани в прецизни ракети, радарни системи и безпилотни дронове. Той също така документира доставки на GPS устройства, комуникационно оборудване и сачмени лагери – компоненти, открити не само в коли и перални машини, но и в танкове и гаубици.

До края на 2023 г. китайският износ на сачмени лагери за Русия скочи с 345 процента в сравнение със същия период на 2021 г., отразявайки скока в руското производство на танкове.

Всичко изглежда показва, че същото се случва сега с кабелите от оптични влакна и развитието на дронове , които причиняват тежки жертви на украинската армия.

Моделът е последователен: зад всеки необясним скок в търговията военните са имали тласък. Според Държавния департамент на САЩ Китай доставя около 80 процента от стоките с двойна употреба, на които Русия разчита, за да поддържа войната си.

Към трудностите за постигането на това се добавя търговията между Русия и Китай, която се движи в обратна посока. Санкциите, предназначени да накажат Москва, превърнаха Пекин в основния купувач на енергия. В резултат на това Русия поддържа военните си усилия, като изнася огромни количества суровини на по-ниски цени.

Сега Пекин купува 47 процента от износа на суров петрол, 45 процента от въглищата и до 28 процента от газа, според данни на Центъра за изследване на енергията и чистия въздух. Само в категориите втечнен природен газ и тръбопроводи Европейският съюз все още е водещ като клиент.

Изправянето срещу предполагаемата подкрепа на Китай за Русия обаче не е лесно за Украйна. Те също са разчитали на страната за военна подкрепа.

От години Китай доставя на Украйна оптика, дронове и други важни компоненти, които трудно се намират. Санкционирането на китайски фирми би означавало прекъсване на част от веригата за доставки на Киев.

За да се предпази от това, Украйна засилва местното производство на такива. Може би това, че Украйна сега се опитва да представи Пекин като активен играч във войната, апелирайки към антикитайските настроения на Тръмп, е доказателство за нейната увереност, че скоро може да прекъсне китайските доставки.

В сряда Министерството на външните работи на Украйна съобщи, че е привикало Ма Шенгкун, китайския посланик в Киев, за да изрази „сериозната загриженост“ на Украйна относно намесата на Китай във войната на Русия в Украйна.

Това последва думите на Зеленски във вторник, че китайски граждани работят в завод за производство на дронове в Русия и намекна, че Москва може да е „откраднала“ технология за дронове от Китай.

Тъй като Тръмп продължава да повтаря руските разкази около войната, обвинявайки Киев и Байдън, че са я започнали, обединяването около общ враг в Китай може да е най-добрият залог на Украйна да върне Вашингтон на страната.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата