IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

78 750 евро глоба за пекар във Франция, защото работел в Деня на труда

1 май е единственият ден в годината във Франция, когато е незаконно да се работи

Снимка: Pixabay/ StockSnap

Снимка: Pixabay/ StockSnap

Багетите може да са неприкосновени във Франция, но същото е и правото на почивен ден на 1 май. Сега двете традиции се сблъскват в серия от гняв и неразбиране след репресиите срещу пекарите, които са помолили персонала си да работи на официалния празник на Деня на труда.

Жан-Франсоа Банде, собственик на парижката верига пекарни Bo&Mie, направи грешката да отвори магазините си на 1 май 2021 г. В сряда той беше призован от полицията, като е заплашен от глоба от 78 750 евро за нарушение на трудовото законодателство. Пет други пекарни в Западна Франция са изправени пред разследване, след като инспектори ги хванаха да продават багети на 1 май миналата година.

Някои пекарни се готвят да се противопоставят на закона и да отворят както обикновено следващия четвъртък. Няколко други ще отворят с намален асортимент от хляб и сладкиши, след като са казали на служителите си да си вземат почивен ден.

1 май е единственият ден в годината във Франция, когато е незаконно работодателите да карат служителите си да работят, въпреки че има изключение за дейности, които "не могат да бъдат прекъсвани". Болници, обществен транспорт, хотели, кафенета и ресторанти официално се считат за жизненоважни за нацията, включително и на Първи май. Пекарите не са.

На практика много от магазините във Франция са отворени така или иначе. Длъжностните лица отдавна си затваряха очите, но през последните години 3535-те френски инспектори на работните места втвърдиха позицията си. Сега те заплашват нарушителите с глоба от 750 евро за всеки човек, поканен да работи на Деня на труда.

Доминик Анракт, председател на Националната конфедерация на пекарните, е ужасен. 

"Човек не може да си представи, че [на 1 май] ще трябва да затворим 34 000 пекарни във Франция, страната на хляба", каза той.

Центристкото френско правителство настоя, че не е наредило репресиите, които според него са бюрократична инициатива. Астрид Паносян-Буве, министърът на заетостта, описа закона като "труден за разбиране" и призова за помилване на пекарите. Правителствени източници обаче признаха, че нямат контрол върху инспектората по труда, който официално е независим.

Банде каза пред Le Parisien, че не е имал представа, че нарушава закона, когато отворил трите си пекарни през 2021 г., и бил изненадан, когато е пристигнал инспектор, който поискал да види договорите на персонала. След това прокурорите му изпратили писмо, за да предложат сделка за признаване на вината, като му обещали, че ще се измъкне с глоба от 10 000 евро, ако признае вината си. Той обаче възразил, в резултат на което беше призован в  полицията, където му съобщили, че рискува пълната глоба от €78 750, за да покрие всеки човек, който е работил на 1 май.

Той посочи, че никой от служителите му не е бил принуден да работи този ден, но се е съгласил да го направи срещу двойно заплащане. Той също така отбеляза, че на кафето Starbucks, което се намира срещу една от пекарните, му е позволено да кара работниците си да работят в Деня на труда, защото, както всички кафенета, то се води за основен бизнес.

"Знам, че непознаването на закона не е извинение", каза Бандет. "Но ние действахме добросъвестно. В ден като този имаме печалби от 5 000 до 6 000 евро... Те искат [глоба] от почти 80 000 евро. На практика това са печалбите за цялата година. Това е непропорционално."

Еманюел Кастро, пекар в Laroque-des-Albères в Южна Франция, каза, че ще отвори както обикновено следващия четвъртък и ще плати на персонала двойно повече от обичайната ставка. 

"Ние работим през всички официални празници и това не е проблем за никого. Надявам се, че няма да имаме проблеми с длъжностните лица."

Въпреки това Софи Бине, генерален секретар на левицата Генерална конфедерация на труда, каза, че почивният ден на 1 май е „основно право“, което е „завоювано чрез кръвта на работниците“ – препратка към общата стачка в Чикаго на 1 май 1886 г., когато полицията стреля по протестиращи. В памет на тези събития Социалистическият интернационал се събира в Париж през 1890 г. и обявява 1 май за Международен ден на труда.

Бине каза, че французите могат да минат без пресни багети „един ден в годината“, за да защитават правата на работниците.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата