27-годишната Марли Гарнрайтер въвежда симптомите си в чатбота с изкуствен интелект ChatGPT – и той ѝ поставя диагноза "рак на кръвта". Тя решава да не му повярва. Една година по-късно, лекарите потвърждават същото.
Младата жена от Париж започнала да страда от нощни изпотявания и сърбежи по кожата, но ги приела като реакция на тревожността и мъката след смъртта на баща ѝ Виктор, който починал от рак на дебелото черво през януари 2024 г. на 58 години.
Когато отишла на лекар, всички изследвания излезли нормални. Любопитството ѝ обаче я подтикнало да въведе симптомите си в ChatGPT.
"Каза ми, че имам рак на кръвта. Приятелите ми бяха скептични, когато им казах, и настояваха да разчитам само на истински лекари", разказва Гарнрайтер пред Daily Mail.
Няколко месеца по-късно усещането, че нещо не е наред, не я напускало. "Почувствах болка в гърдите и бях постоянно изтощена", обяснява тя.
При повторни прегледи скенер показал „голяма маса“ в левия ѝ бял дроб, а изследванията потвърдили диагноза: болест на Ходжкин – вид рак на кръвта, който започва от белите кръвни клетки.
Оказва се, че ChatGPT е бил прав още преди година.
"Почувствах, че всичко е ужасно несправедливо. Не исках семейството ми да минава през това отново", казва Гарнрайтер, която трябва да започне химиотерапия през март – почти точно година след като е загубила баща си.
Болестта на Ходжкин, която е по-рядка от неходжкиновия лимфом, е лечима. Симптомите включват сърбеж по кожата, нощни изпотявания, коремни болки, повишена температура и хронична умора.
Гарнрайтер споделя, че гледа напред с увереност и иска да насърчи хората да се вслушват в себе си.
"Много е важно да слушаме телата си. Понякога губим връзка с вътрешния си глас", казва тя.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.