Президентът на САЩ Доналд Тръмп подписа изпълнителна заповед в четвъртък за насърчаване на добива на дълбоководното дъно, противоречив начин за получаване на критични минерали, които се използват в широка гама електроника и други продукти, пише Newsweek.
„Нашата нация трябва да предприеме незабавни действия за ускоряване на отговорното разработване на минералните ресурси на морското дъно“, се казва в заповедта.
Наземните мини и съоръженията за обработка на много важни минерали са доминирани от Китай и администрацията на Тръмп е нетърпелива да разработи алтернативи. Големи участъци от дълбоководното дъно съдържат нодули от критичните минерали кобалт, мед, манган и никел.
„Това е вълнуваща възможност за САЩ“, каза Джерард Барон, главен изпълнителен директор на The Metals Company, пред Newsweek . „Това е невероятен начин за наваксване от това, което е много далечно второ място след Китай, когато става дума за критични минерали.“
Базираната в Канада компания търси разрешения от САЩ за добив на морското дъно, след като изрази разочарование от международния процес на добив. Орган на Обединените нации , Международният орган по морското дъно, обсъжда набор от стандарти за дълбоководен добив, предназначени да сведат до минимум щетите върху морската среда.
Бразилският океанограф Летисия Карвальо е генерален секретар на Органа по морското дъно от януари. На конференция във Вашингтон за критични минерали този месец Карвальо подчерта, че нейната организация е единственият орган, законно упълномощен да регулира дейности извън националните граници и че има ясно съгласие между партньорските нации.
САЩ никога не са ратифицирали Конвенцията на ООН по морско право, а законодателството от 90-те години установи национална разрешителна рамка за добив на морското дъно.
Заповедта на Тръмп призовава американските агенции да ускорят издаването на разрешения за минерали на морското дъно „в райони извън националната юрисдикция“, като по същество игнорират международния процес и добиват едностранно.
Заповедта предизвика незабавно осъждане от групи за опазване на океана, които казват, че дълбоководният добив рискува крехка и едва проучена околна среда.
„Зоните от морското дъно на САЩ, където е извършен пробният добив преди повече от 50 години, все още не са се възстановили напълно“, каза в изявление Джеф Уотърс, вицепрезидент на Ocean Conservancy за външните работи. „Вредата, причинена от дълбоководния добив, не е ограничена до дъното на океана: тя ще засегне целия воден стълб, отгоре надолу, и всеки и всичко, което разчита на него.“
Дънкан Къри, международен правен съветник на Deep Sea Conservation Coalition, която представлява повече от 100 групи, предупреди, че едностранният добив в международни води рискува да наруши други крехки споразумения относно корабоплаването и риболова в открито море.
Къри също постави под съмнение икономическата обосновка на добива на морското дъно.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.„Това е много плитък анализ на въпроса“, каза той. Основното препятствие пред доставките на критични минерали, каза той, е липсата на инфраструктура за рафиниране и преработка на минералите и извличането на скали от дълбините няма да промени това.