IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Защо оттеглянето на САЩ от Африка би било победа за Си и Путин?

Китай инвестира значителни средства в африканската инфраструктура

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Оттеглянето на американската дипломация от Африка би отворило вратата за други държави, сред които на първо място е Китай, да разширят влиянието си, твърдят анализатори пред Newsweek.

Държавният департамент се превърна в най-новата цел на вълната от мащабни съкращения в държавната администрация, последвана от дълбоки съкращения в министерствата на здравеопазването и социалните грижи и на образованието.

Във вторник държавният секретар Марко Рубио обяви, че ще направи основен ремонт на министерството, като обеща да „пресуши раздутото бюрократично блато, давайки нови правомощия на министерството от нулата“.

Департаментът ще съкрати програмите, „несъответстващи на основните национални интереси на Америка“, и ще закрие или консолидира офиси и бюра, каза той.

Според вътрешна бележка, прегледана от Асошиейтед прес и други агенции, тези закривания и консолидации ще бъдат повече от 100. В документите се споменават и плановете за намаляване на персонала с 15 % и съкращаване на общия бюджет наполовина.

Говорителката Тами Брус отказа да обсъжда подробности по време на пресконференцията на отдела във вторник.

В публикувана от отдела таблица е описана планираната му структура. Докато няколко бюра, свързани с правата на човека, са предвидени за премахване, Бюрото по африканските въпроси остава.

Това бележи промяна в сравнение с проекта на изпълнителна заповед на администрацията на Тръмп, за която се съобщава, че е получена от няколко агенции миналата седмица, и която предизвика внимание заради предложението за премахване на бюрото и замяната му с офис на специален пратеник към Съвета за национална сигурност.

Новият бюджет и основните организационни промени изискват одобрение от Конгреса, като се очакват ожесточени дебати в силно поляризираните Сенат и Камара на представителите.

„Всяка програма, служба и политика на Държавния департамент трябва ефективно да постига целите на външната политика на САЩ, а не да прокарва прогресивна идеология. Плановете на министър Рубио за реорганизация на министерството ще направят точно това“, заяви в изявление републиканският сенатор Джим Риш от Айдахо, председател на сенатската комисия по външни отношения.

Планираните промени следват действията на Тръмп за ликвидиране на федерално финансирани медийни организации като „Гласът на Америка“ и USAID в съответствие с доктрината му „Америка на първо място“.

Най-голямата правителствена агенция за чуждестранна помощ в света, USAID спаси милиони животи през десетилетията - особено в Африка - чрез програми, насочени към кризи като ХИВ/СПИН, малария и майчина и детска смъртност.

Критиците твърдят, че потенциалните съкращения в Държавния департамент ще нанесат още един удар върху меката сила на Вашингтон.

„На пръв поглед този нов план за реорганизация поражда сериозни опасения, че Съединените щати вече няма да имат нито капацитета, нито възможностите да упражняват глобалното си лидерство, да постигат критични цели в областта на националната сигурност, да се противопоставят на нашите противници, да спасяват човешки животи и да насърчават демократичните ценности“, заяви в изявление сенаторът демократ от Хаваите Брайън Шац, който също е член на Комисията по външни отношения.

Според анализатори намаляването на дипломатическите усилия в Африка ще даде възможност на противниците на страната да засилят влиянието си за сметка на Вашингтон.

„Това ще насърчи африканските държави да диверсифицират по-бързо международните си партньорства“, казва пред Newsweek Алекс Вайнс, директор на Африканската програма в Chatham House. „Вашингтон ще бъде възприеман като все по-ненадежден, а Китай, Русия, Индия, Турция и държавите от Персийския залив и Европа ще се превърнат в дипломатически фокус за търговия и инвестиции и партньорства в областта на сигурността.“

Ако това се случи, то може да усложни усилията за осигуряване на сделки на висока стойност, тъй като Тръмп гледа към огромното минерално богатство на Африка.

Като най-голям търговски партньор на Африка, Китай инвестира значителни средства в африканската инфраструктура чрез водещата инициатива на Си Дзинпин „Пояс и път“. Китайските компании също така са силно ангажирани в мини и други проекти за ресурси на целия континент.

„Потенциалното свиване на дипломатическите служби вероятно ще се съчетае с неотдавнашното оттегляне на USAID и подкрепяните от държавата медии, което ще намали присъствието на Съединените щати на място в Африка“, казва Кобус ван Стаден, старши изследовател в Южноафриканския институт за международни отношения и съорганизатор на седмичния подкаст „Китай в Африка“.

Това ще „отвори пространство за достигане на други сили и ще засили по-широките послания на Китай към Африка и Глобалния юг“, каза той пред Newsweek.

Той противопостави ангажираността на САЩ с Африка на подхода на Китай, който е съсредоточен върху развитието, редовните дипломатически контакти и „акцента върху уникалната роля на Китай като най-голям търговски партньор на Африка“.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата