IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Заради драскотина на кола: Полицията в Япония погна българи

Най-много ме изуми това, че вдигнахме цялата полиция на Киото на крак, казва един от участниците

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

Елисавета и Минко са организатори на фотопътешествие в Страната на изгряващото слънце. Към Япония с тях пътуват 20 българи, които обичат да запечатват красивите мигове със своите апарати.

„Бяхме на организирано фото пътешествие – обиколка на Япония. Стандартният маршрут – Токио, Фуджи, Киото, Осака", разказва Елисавета Беков.

В центъра на Киото автобуси не се допускат, затова българската група решава да се придвижи с таксита от хотела до паркинга, където автобусът им ги чака. Никой от тях не подозира, че именно там ще станат свидетели на престъпление.

Пристигайки на паркинга виждам, че едното такси е спряло и има някаква драма с една от туристките, които пътуваше с групата. Отидох да видя какво се случва, тъй като съм водач на групата. Оказа се, че измъквайки куфара е направила две миниатюрни черни точки на белия автомобил, който беше таксито, провлачвайки куфара", казва тя.

Елисавета обяснява, че шофьорът на таксито е бил много ядосан. „Ние не знаехме дали сме виновни за тази щета или си е била на багажника. Ескалира скандалът и ситуацията. Той няколко пъти разправяше, че ще извика полиция и на мен ми стана още по-смешно и му казах „добре, викайте полиция" и така – наистина извика полиция", добавя тя.

„Първо дойде един полицай, втори полицай.. Всеки следващ полицай извикваше подкрепление", обяснява Минко Михайлов.

„По едно време станаха 4-5 полицая, които започнаха да правят истинско разследване на това, което се е случило", добавя Елисавета.

Българите преживяват истински шок, защото не очакват, че един куфар може да е причина за международен конфликт.

„Най-много ме изуми това, че вдигнахме цялата полиция на Киото на крак. Това са хора, които нямат престъпност. Може и да имат, но със сигурност не е като в България – битова престъпност, кражби", казва Минко.

„Започнах да се интересувам кой е шефът на полицаите, опитах се да направя дипломатичен разговор с него", спомня си Елисавета.

„Дойдоха с едно куфарче, извадиха целия ни багаж, който беше натоварен на автобуса на 22 души и започнаха с една рулетка да измерват точките и колелцата, за да открият възможния куфар причинил вредата на таксито", обяснява тя.

Минко казва, че българската група подозирала кой е виновният куфар, но не казали на полицията. „Направиха изследването и посочиха точния куфар, който е нанесъл въпросната щета", казва Елисавета.

В цялата история те не намериха виновен човек, а намериха виновен куфар. Това беше техният извод – този куфар е виновен. Няма престъпление, но бяха длъжни да направят това разследване", добави Минко.

Но в този момент Елисавета и Минко добре знаят, че израза „А не можем ли да измислим нещо?" не е валиден в страната на изгряващото слънце. „В никакъв случай не съм си помислила да им предложим някаква парично обезщетение защото имайки предвид японците и тяхната култура, не знаех как ще реагират и дали няма да стане по-зле и да ни заключат", казва тя.

„Полицаите казаха, че единственото решение на проблема е решението, което ще вземе таксиметровият шофьор, а той поиска типичният извинителен поклон за японците, който за тях е поклон до земята. През цялото време се извинявахме, казахме му съжаляваме, хиляди пъти се извинихме" , разказва още Елисавета.

Японските таксиметрови шофьори са задължени да свалят куфарите на клиентите, които возят. Елисавета обаче посочва, че японският таксиметров шофьор не е помогнал с изваждането на куфара от багажника, съобщава Нова тв.

„Може би причината да реагира по този начин е, че бяхме чужденци. Пътувахме пет-шест коли, другите коли нямаха този проблем", казва още Минко.

След този сблъсък на две култури, нрави и характери, българските туристи се отправят по пътя си, заедно със своя криминално проявен куфар, благодарни, че случаят не е стигнал до българското посолство в Токио или до Министерството на външните работи.

„Дори и да се случи нещо такова в България, предполагам, че шофьорът ще поиска парична компенсация, а не извинение", смята Минко.

Двамата смятат, че японците са хора на честта, а извинението за тях е много по-важно от едно парично обезщетение.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата