Докато през уикенда президентът Тръмп и президентът Зеленски се събираха в базиликата „Свети Петър“, за да обсъдят мира в Украйна, президентът Путин говореше за война във видеоразговор с висшия си генерал.
Приветствайки пълното изтласкване на украинските сили от Курската област в Западна Русия, Путин каза на генерал Валерий Герасимов, че успехът на армията на Кремъл е приближил „разгрома на неонацисткия режим“. Коментарите му бяха направени малко след като руска балистична ракета уби най-малко 12 души в Киев.
Представянето на Украйна от страна на Путин като нацистка държава не е нещо ново, както и руските бомбардировки на Киев, пише The Times. И все пак тонът на забележките му и моментът на нападението се разминават с коментарите на Москва от последните дни, че е „готова за сделка“, макар и с някои „фини настройки“, както каза руският външен министър Сергей Лавров.
Президентът Путин получи доклад за освобождаването на руската Курска област чрез видеоконференция.
„В момента светът не оказва достатъчен натиск върху Русия, за да се сложи край на тази война“, заяви Зеленски в неделя. Дори Тръмп, който е по-благосклонен към Путин, отколкото Зеленски, в публикация в социалните мрежи се замисли, че руският лидер може би планира да продължи войната и че той може би „просто ме подслушва“.
Президентът на САЩ може би е прав. Мирните предложения на Тръмп не отговарят на няколко от ключовите искания на Русия, включително постоянна забрана за членство на Киев в НАТО, ограничаване на размера на въоръжените му сили и отстраняване на правителството на Зеленски, според копие от документа, видяно от Ройтерс.
Въпреки че съгласно предложенията Съединените щати ще признаят руското управление в Крим, който Кремъл анексира през 2014 г., и ще оставят на Москва де факто контрола върху част от украинската земя, Путин може да бъде трудно притиснат да убеди народа си, че ужасяващата цена на войната си струва такава сравнително оскъдна печалба. Той описа войната като "свещена" битка за бъдещето на Русия, а не като заграбване на земя.
И все пак, дори ако Путин се готви да спре инвазията си, няма индикации, че той се е отказал от дългосрочните си планове за Украйна, каза Фьодор Лукянов, ръководител на руския мозъчен тръст Съвет за външна и отбранителна политика.
В Киев е трудно да се намери някой, който да вярва, че Путин някога ще се откаже от опита си да унищожи Украйна като независима държава.
Трима души бяха убити в неделя при руски въздушни удари срещу Константиновка в района на Донецк, докато един мъж беше убит, а 14-годишно момиче беше ранено в Павлоград, град в района на Днепропетровск.
Лавров каза пред CBS, че Русия ще продължи да атакува гражданска инфраструктура, ако смята, че се използва за военни цели.
Дмитро Кулеба, украинският външен министър до миналата година, се опита да разсее надеждите, че Тръмп може да постигне бърз край на конфликта.
„Дори не сме близо до реални преговори за края на войната“, каза той, добавяйки, че прекратяването на огъня все още е толкова далеч, колкото когато Тръмп дойде на власт през януари. „А що се отнася до прекратяването на войната, ние сме там, където бяхме миналата есен“, каза той пред украинските медии.
Изглежда има малко шансове за мирно споразумение преди 100-ия ден на Тръмп в Белия дом в понеделник. Марко Рубио, държавният секретар на САЩ, отново предупреди, че Вашингтон може да се оттегли от мирните преговори.
Георгий Бовт, руски политически анализатор, каза, че докато Тръмп може да вярва, че позициите на Киев и Москва се сближават, „в действителност те са далеч една от друга“. „Дори предложението на Москва за възобновяване на преки преговори с Украйна, без предварителни условия, все още не означава нищо, тъй като преговорите могат да бъдат възобновени и след това да се водят с години без никакъв резултат“, каза той пред московската радиостанция BFM.
Путин също може да срещне ответна реакция, ако прекрати битката при условия, които се смятат за неприемливи за хардлайнерите. „Планът на Тръмп предполага, че Русия просто ще се предаде и Украйна, в допълнение към НАТО, ще получи всичко, което иска, с изключение на действителния контрол над Крим и вече освободените територии“, пише Кирил Фьодоров, провоенен руски блогър с половин милион последователи, имайки предвид районите на Източна и Южна Украйна, които са под контрола на Русия.
Въпреки това Лукянов каза, че Путин няма да е склонен да развали отношенията с Тръмп, защото той гледа по-широка картина от войната. Той каза: "Путин се интересува от сътрудничество с Тръмп не толкова заради Украйна, а като елемент от участието в общия процес на глобална промяна. Известно ниво на взаимно разбирателство със САЩ е важно."
Татяна Становая, руски политически анализатор, която отдавна твърди, че Путин ще продължи войната, докато не покори Украйна, каза, че сега вярва, че той може да се съгласи на мирно споразумение.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.