Дали Доналд Тръмп най-накрая е прозрял, че Владимир Путин няма желание за мир, съответно във Ватикана? Постът му в социалните мрежи след срещата с Володимир Зеленски, че руският лидер "може би не иска да спре войната", а вместо това "просто ме подслушва и с него трябва да се действа по различен начин", дава на Украйна известна надежда, че той може да промени предложеното споразумение, за което преди това беше казал, че е "изковано". В миналото обаче подобни моменти на яснота са били кратки и бързо забравени, така че засега Киев все още трябва да се бори с последиците от този ултиматум.
Сделката е ужасна и противоречи както на международното право, така и на елементарното благоприличие, пише за "The Times" анализаторът Марк Галеоти. Но може да се окаже невъзможно за Украйна или другите ѝ западни съюзници да подобрят условията, докато Тръмп е в Белия дом. При цялата си смелост украинците не могат да си позволят да се борят още три години и девет месеца без подкрепата на Америка. Както дори Виталий Кличко, бившият световен шампион по бокс в тежка категория, който сега е кмет на Киев, призна миналата седмица, "болезненото решение" за размяна на земя за прекратяване на сраженията "не е справедливо", но сега може да се окаже необходимо.
Мирният план не е публично оповестен, но условията му са ясни. Той предвижда незабавно прекратяване на огъня и започване на преки преговори между Москва и Киев. На Украйна ще бъде забранено да се присъедини към НАТО и ще подпише планираното споразумение с Вашингтон за минерали и инфраструктура.
САЩ също така ще отменят санкциите си срещу Москва, въпреки че в случай на нова руска агресия може да се стигне до незабавното им "връщане".
За Украйна ще бъде изключително трудно да приеме толкова щедри за нашественика условия. Може би половин милион загинали и ранени сред военното и цивилното население; около 20 000 насилствено отвлечени деца; десет милиона бежанци, от които седем милиона са напуснали страната; щети за 135 милиарда паунда, нанесени на инфраструктурата на страната. Тези цифри представляват ужасни жертви, които не могат да бъдат пренебрегнати.
Разбира се, има основания да се притесняваме, че ако бъде приета, тази сделка само ще окуражи Путин, точно както мълчаливото съгласие на Запада с руските придобивки след нахлуването му в Грузия през 2008 г. и завземането на Крим през 2014 г. го насърчи да предприеме най-голямата авантюра в управлението си и да организира пълномащабно нахлуване в Украйна през 2022 г. Възможно е също така Пекин да види, че Кремъл по същество е възнаграден за завземането на част от друга суверенна държава, и да сметне това за лиценз за завладяване на Тайван.
Това са аргументи срещу настоящите мирни условия, които Америка и нейните европейски партньори трябва да обмислят. Но Украйна, затворена в екзистенциална борба за оцеляване, няма лукса да се тревожи за съдбите на други страни.
Ще означава ли подобна сделка край на политическата кариера на Зеленски ? Дори ако много украинци искат мир - проучванията сочат, че половината може да са склонни да обмислят размяната на мир срещу земя - те може да го превърнат в изкупителна жертва за разбираемия си гняв. Ако сделката бъде приета, това може да се превърне в последната услуга, която този необикновен военновременен президент извършва за своята нация.
Незабавният отговор на много украинци и техните поддръжници в чужбина е, че страната може и трябва да се бори. Това със сигурност е вариант: украинците демонстрираха изключителна сила на духа в тази война.
Въпреки това администрацията на Тръмп досега изглеждаше решена да измие ръцете си от цялата ситуация, ако Киев отхвърли тази последна версия на сделката. Съобщаваното контрапредложение, в което САЩ ще осигурят твърди гаранции за сигурност на Украйна, изглежда не е начало.
Путин не държи всички най-силни карти тук - собствената руска армия също е опустошена и ще отнеме години за възстановяване - но без американската военна подкрепа за Киев шансовете на бойното поле ще започнат да се променят.
Европейците и другите съюзници биха могли да се опитат да запълнят някои от пропуските. Те обаче не могат да компенсират целия недостиг, особено в ключови области като противовъздушната отбрана на далечни разстояния. Те биха могли да се опитат да купят това, което не могат да произведат, като например ракети земя-въздух Patriot, но в този случай ще се окажат на опашка зад други клиенти, които са по-високо в списъка с приоритети на Вашингтон, като Израел. Украйна има нужда от тях сега.
Британски офицер, работещ с украинците, беше потиснат. "Ние не говорим за крах на Украйна", каза той. "Но е вероятно да видим Русия в състояние да постигне по-бързи и по-евтини печалби." С други думи, ако Украйна продължи да се бие, има всички основания да се смята, че в един момент в бъдеще нейните лидери в крайна сметка ще се окажат принудени да преглътнат още по-сурови условия.
Борис Джонсън каза, че Украйна „не получава нищо“ от тази сделка, но това не е съвсем правилно: наистина изглежда, че е имало някакво движение от страна на Москва. Само миналата седмица Сергей Лавров, външният министър, потвърди максималистичните искания на Русия, включително пълна законова власт над петте украински региона, които тя частично анексира, ограничения на украинската армия и постоянен неутралитет на страната.
Тази сделка не включва ограничения върху способността на Украйна да се защитава. Той предвижда забрана за членство в НАТО, която във всеки случай е много малко вероятно да се появи в обозримо бъдеще - но няма ограничения за други военни съюзи или дори за присъствието на чужди войски на нейна територия. Потенциалното членство в Европейския съюз предлага на Украйна перспектива не само за по-голям просперитет, но и за сигурност, тъй като Договорът за Европа ангажира всички членове към взаимна защита.
Освен това, според условията, които се обсъждат, Русия ще се откаже от претенциите си към онези региони, които в момента не окупира, и дори ще се оттегли от териториите на юг, за да предостави на Украйна свободен достъп до река Днепър. И въпреки че отказът да приеме загубата на Крим беше червена линия за Киев през целия мирен процес, като прави разлика между бъдещия статут на Крим и другите окупирани територии, този план поддържа перспективата последните да се върнат под контрола на Киев в някакъв момент в бъдещето.Все още може да има поле за Украйна и Европа да предложат някои незначителни промени, но е ясно, че ако тази сделка или нещо подобно бъде прокарано, Путин е основният бенефициент. Той ще заяви това като победа не само над Киев, но и над Запада.
Въпреки това, това все още трябва да се разглежда като опетнен триумф. Путин искаше цяла Украйна в неговата сфера на влияние. Вместо това той получава една пета от нейната територия – опустошена от битки и нуждаеща се от скъпо възстановяване – и се изправя пред една крупна Украйна, обединена както никога досега и яростно решена да се противопостави на влиянието на Москва. Руснаците ще посрещнат края на войната с облекчение, но мнозина също ще се запитат дали тази победа е струвала почти милион убити и ранени и дългосрочни икономически и социални белези.
За съюзниците на Украйна, ако има някакво поле за изкупуване на тази крайно несправедлива сделка, това би било да се гарантира, че осакатената страна, която се появява, е наистина суверенна, демократична и преди всичко сигурна. Дори ако в неговите условия не са включени гаранции за сигурност, това не изключва те да бъдат предоставени отделно.
Това е мястото, където англо-френската „коалиция на желаещите“, чийто мащаб и обхват досега непрекъснато се свиваха, трябва спешно да предостави повече от просто символична помощ. Ще има нужда от възстановяване на гражданската инфраструктура на Украйна - повече от 13 процента от жилищния фонд е повреден или унищожен - но непосредственият приоритет ще бъде нейната отбрана.
Това означава превъоръжаване на изтощените му войници и попълване на изчерпаните му арсенали, както и укрепване на нови граници с минни полета и отбранителни линии. Освен това, това означава инвестиране в собствената отбранителна индустрия. Оръжейни компании като германската Rheinmetall и британската BAE Systems вече работят в Украйна и има възможност за мащабно разширяване на сътрудничеството.
Реконструкцията ще бъде скъпа: текущата оценка е около £400 милиарда. Възможно е, като част от сделката, 225 милиарда британски лири руски държавни активи, замразени в чужбина, да бъдат конфискувани за тази цел. Европейски дипломат каза, че "Москва перформативно ще плюе и крещи, но на практика ще приеме това като начин за плащане на репарации, от пари, които така или иначе няма да си върне".
Отвъд това всяка перспектива за връщане на окупираните територии – и дискредитиране на авторитарния режим на Путин – ще се основава на изграждането на успешна и стабилна Украйна в дългосрочен план. Ще има постоянен страх от нова инвазия, но Киев ще възприеме това, което Тайван нарича „стратегия на таралеж“: ще стане толкова бодлив, че Москва ще помисли много, преди да поднови военните действия.
Следователно тази сделка е почти „изпълнима“, по думите на Марко Рубио, държавния секретар на САЩ. Противно на непосредствените предположения, това не изисква Киев да се откаже от претенциите си към която и да е от окупираните територии, нещо, което би включвало пренаписване на конституцията му, изискващо референдум. Тръмп каза, че „никой не иска от Зеленски да признае Крим за руска територия“.
Създаването на Косово от Запада през 1990 г., което широко се третира като държава, дори и да не е всеобщо признато като такава, е напомняне, че международното право има достатъчно пространство за въртене за дипломатическа измислица като тази. Украинците, които търсят успокоение, трябва също да си припомнят съдбата на Източна Германия, която в крайна сметка се обедини отново със Западна Германия след 41 години разлика, когато предишен твърд режим в Москва вкостени до точката на колапс. Или биха могли да разгледат Хърватия, която, след като загуби самопровъзгласилата се Република Сръбска през 1991 г., я завладя отново в операция "Буря" четири години по-късно.
Нищо от това не е голяма утеха за страна, на която в продължение на три години беше обещавана подкрепа „колкото е необходимо“, но сега й беше представен виртуален ултиматум от страната, която е предназначена да бъде неин най-мощен съюзник. Ако не може да се възползва от срещата във Ватикана, за да убеди Тръмп да пренапише нейните условия, Киев трябва добре да помисли дали да приеме сделката така или иначе. Колкото и да е ужасно да се мисли, този ултиматум вероятно е най-добрата сделка, която Украйна ще получи.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.