В несигурен за Украйна момент, когато страната се колебае между надеждите, че преговорите на президента Тръмп за прекратяване на огъня ще сложат край на войната, и страховете, че САЩ ще оттеглят военната си подкрепа, войниците участваха в инициатива на украинската армия, фокусирана върху безпилотни самолети, която Киев се надява да му позволи да остане в борбата без американски оръжия.
Ако преговорите за прекратяване на огъня се провалят или ако Съединените щати решат да прекратят доставките на оръжие, украинската инициатива за безпилотни самолети вероятно ще придобие по-голямо значение от всякога. Програмата, наречена „Линия на безпилотните самолети“, удвоява безпилотните системи, които се сглобяват в Украйна, най-вече малки взривяващи се безпилотни самолети, летящи от убежища в мазетата.
В понеделник президентът на Русия Владимир В. Путин добави към многото неясноти във войната, като разпореди тридневно прекратяване на огъня в Украйна през следващия месец, което той посочи като жест на добра воля.
Това изявление последва седмица на нестихващи военни действия в Украйна, включително най-смъртоносната атака срещу столицата Киев от близо една година, и противоречиви сигнали за това какво ще последва от администрацията на Тръмп. През последните дни президентът Тръмп беше по-малко критичен към украинското ръководство, като вместо това критикуваше Путин за продължаващите бомбардировки на Украйна. Но Тръмп все още не е обещал повече оръжия, които продължават да са от решаващо значение, пише The New York Times.
Програмата за безпилотни летателни апарати има за цел да помогне на Украйна да продължи да води войната и отново напомня за способността на Украйна за иновации, която ѝ помогна да се изправи срещу много по-големия си враг.
„Това вече не е човек срещу човек“, каза командирът на отряда, действащ от мазето в Източна Украйна.
Групата лети с безпилотни самолети с поглед от първо лице, които дават на пилота видео еквивалент на място на първия ред, когато бомбите се забиват в руски войници, автомобили, танкове или бункери. В съответствие с военния протокол командирът помоли да бъде идентифициран само с първото си име и чин - редник Артьом.
Дори преди програмата Line of Drones, Украйна разчиташе в голяма степен на безпилотни оръжия, които сега причиняват около 70 процента от всички жертви във войната и от двете страни, казва украинската армия – повече от всички други оръжия, взети заедно, включително танкове, гаубици, минохвъргачки и противопехотни мини. Докато тези други оръжия са частично осигурени от Съединените щати, украинците сглобяват дроновете у дома от компоненти, произведени предимно в Китай.
Разширената програма за дронове, по която се работи от миналата есен, но официално обявена през февруари, е план Б на Киев, ако преговорите за прекратяване на войната, която започна с пълномащабното нахлуване на Русия през 2022 г., се провалят.
Дронове от двете страни вече летят непрекъснато над бойното поле. Във войната с дроновете Русия има предимство в количеството, докато Украйна има предимство в качеството, като често става първи приемник на нови технологични подходи. Те включват летящи дронове с ретранслатори за разширяване на обхвата на експлозивните дронове и насочващи дронове с тънки като косъм оптични нишки, които са непроницаеми за заглушаване.
Отчасти му се приписва тримесечното забавяне на руската офанзива в Украйна. Руските сили, които напреднаха миналата есен, са във виртуален застой от януари, въпреки организираните от руската армия скъпи атаки.
Руската офанзива достигна своя връх през ноември с превземането през този месец на 279 квадратни мили украинска територия, според DeepState, аналитична група с връзки с украинската армия. През март Русия залови само 51 квадратни мили, показа анализът на групата. Основната печалба на Русия през зимата беше изгонването на Украйна от целия или почти целия район на Курск в Русия.
Украинската програма ще попълни четири батальона с дронове, за да се превърнат в полкове с дронове, разширявайки всеки от около 700 войници до 2500 войници, въоръжени с дронове за наблюдение от първо лице, други, които хвърлят бомби и безпилотни наземни системи. Последното включва дистанционно управлявани превозни средства, въоръжени с картечници.
Всички войни стимулират иновациите, от изобретяването на радара по време на Втората световна война до очилата за нощно виждане във Виетнам. Но украинската стратегия за безпилотни самолети се ражда и от ключова слабост на нейната армия след повече от три години война: намаляващата мотивация на украинците да се присъединят към армията. Тъй като избягването на военна служба стана широко разпространено, попълването на силите се превърна в предизвикателство.
Дроновете не заместват войниците; всъщност, всеки полет на дрон с изглед от първо лице може да изисква до четирима войници. За полетите миналата седмица в Североизточна Украйна екипът на дронове се състоеше от пилот, навигатор, бронежилетник и пилот на ретранслатор.
Но набирането на тези позиции е по-лесно, отколкото намирането на войници за пехотата, които ще служат в окопите.
Тъй като губи по-малко войници от Русия, Украйна иска да ограничи преките ангажименти. Тук се намесват дроновете.
Стратегията се фокусира върху пояс земя на около 18 мили дълбоко зад фронтовата линия на Русия. Насищането на въздушното пространство над тази зона с разузнавателни и ударни дронове може да попречи на руските войници да се струпват за атаки. Дроновете, летящи с около 80 мили в час, могат да изпреварят всичко, което се движи на земята.
„Справедливата оценка е, че работи“, каза Майкъл Кофман, старши сътрудник във Фондацията за международен мир Карнеги, за програмата за дрон. Недостигът на руско оборудване и зимното време също изиграха роля, каза той.
Целта, каза Кофман, е била да се създаде сила, която „може да блокира големи части от фронта“ и да се поддържа без помощта на САЩ. Украйна обаче все още е силно зависима от Съединените щати и европейските нации за системи за противовъздушна отбрана, за да защитава градовете срещу ракети далеч от фронтовата линия.
Украинската стратегия за дронове е родена от ключова слабост на нейната армия след повече от три години война: намаляващата мотивация на украинците да се присъединят към армията.
Украинската армия направи тест миналата година, когато републиканците в Конгреса спряха законопроекта за допълнителни разходи за Украйна. Артилерийските боеприпаси свършиха толкова много, че някои екипажи стреляха само с димни снаряди. На един участък от фронта, близо до град Часов Яр , екипажите на дронове компенсираха с вълна от атаки, които прекъснаха руската офанзива.
Дроновете струват от 500 до 750 долара всеки, по-малко от артилерийските снаряди с голям калибър, които струват около 3000 долара.
Други военни вземат под внимание. Корпусът на морската пехота на САЩ тази година сформира първия си експериментален отряд за атакуващи дронове, управляващи дронове с изглед от първо лице.
Въпреки че действат в прикритие на около три мили назад от фронтовата линия, екипажите на дронове не са пощадени нито от варварството на войната, нито от опасността.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.