След месеци боеве, освобождението на Курск беше възвестено от зърнести кадри от дрон, на които войник развява руски трикольор от покрива на разрушена къща.
Видеото, публикувано в събота от руски военни блогъри, очевидно е заснето в село Горнал, последният аванпост, държан от Украйна на руска земя.
Без да губи време, президентът Путин направи изявление, което копнееше да изпълни в продължение на осем месеца, обявявайки пълното изгонване на украинските сили от региона.
Киев обаче отхвърли това твърдение като „пожелателно мислене“. Независими оценки показват, че въпреки че Русия е възвърнала до голяма степен украинските позиции в Курск, граничните райони остават сива зона на оспорвана територия.
Авторитетен руски военен блогър, заяви в понеделник, че украинските войски остават в оврази и дере по границата.
„Те са недостъпни и трудни за преминаване и затова е вероятно врагът да може да ги задържи известно време напред – дори с постоянни обстрели и удари с дронове“, каза блогърът.
През последните седмици руски войски предприеха свои собствени трансгранични операции в Суми, украинската област, съседна на Курск. Смята се, че това е опит за създаване на буферна зона .
Руският блогър обаче каза, че те все още не са постигнали това, което оставя войниците уязвими за продължаващи трансгранични нападения и нападения от малки групи от украински специални части.
В неделя 73-ти полк за специални операции на ВМС на Украйна заяви, че е извършил нападение над руски позиции в Курск, пленявайки двама войници от 810-та бригада на морската пехота.
Твърдението изглежда по-късно беше потвърдено, когато изпълняващият длъжността командир на 810-ти полк докладва на Путин, че в региона са останали „разпръснати групи и отделни войници“ – което противоречи на обявяването на победата на президента в Курск само ден по-рано.
Институтът за изучаване на войната също съобщи миналата седмица, че боевете продължават в руския регион Белгород, който е в непосредствена близост до Курск.
Твърдението на Кремъл, че е превзел Курск, може би е свързано повече с времето, отколкото с текущото състояние на бойното поле.
Следващият петък Русия ще отбележи 80-годишнината от триумфа над нацистка Германия, празник, известен като Ден на победата, който заема важно място в календара на военния режим на Путин.
След като вече е преживял позора да стане първият руски лидер след Втората световна война, загубил територия от чужда сила, Путин ще е напълно наясно, че ежегодната демонстрация на военна мощ на Червения площад ще изглежда далеч по-неубедителна, ако част от тази територия остане под окупация.
Публичната благодарност на Путин към Ким Чен Ун показва колко много дължи на севернокорейския лидер за това, че му е дал поне малко основание да твърди, че е спечелил Курск.
През ноември 2024 г. Ким разположи 11 000 елитни войници, а през февруари изпрати още 3000. В сравнение с руските си другари, севернокорейците бяха добре обучени и силно мотивирани. Първоначално те понесоха тежки загуби поради остаряла тактика, която ги направи уязвими за атаки с дронове, но се прегрупираха през февруари, за да помогнат за постигането на значителен напредък.
До края на февруари украинските сили бяха загубили около две трети от 500-те квадратни мили територия, които първоначално бяха завзели през август. До март те бяха загубили Суджа, главния град, който държаха от руската страна на границата, и запазиха само малко парче земя.
Командир на украинските специални части от 4-ти рейнджърски полк, служил в Курск между октомври и март, заяви, че в някои райони на фронта пристигането на севернокорейски войски е довело съотношението на врага към украинските бойци до 20 към 1.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.