Това беше моментът, в който светлините угаснаха. В интервю след мача, след победата си в два сета, с която достигна до осминафиналите на Откритото първенство на Мадрид, американската тенис звезда Коко Гауф се шегуваше, че е закусила препечен хляб с авокадо и е спала зле, когато внезапно микрофонът спря. Тя изглеждаше изненадана, докато зад нея LED рекламните табла почерняха.
¿Apagón en España? Momento documentado en plena entrevista a Coco Gauff en el Mutua Madrid 2025 pic.twitter.com/dwxdQrPpha
— Mariángel Osorio Sulbarán (@MariOsorioSulb) April 28, 2025
Беше малко след обяд и из целия Иберийски полуостров токът постепенно спираше, потапяйки Испания и Португалия в хаос. Автобусите и влаковете спряха, банкоматите изгаснаха, хората останаха хванати в капан в неосветени вагони на метрото и асансьори, без сигурност кога ще излязат.
Жителите на Мадрид се струпаха на открити тераси и се събраха около радиостанции, опитвайки се да разберат какво се случва. Колите заседнаха в дълги опашки, защото нямаше светлини, които да насочват движението. Сирени непрекъснато виеха, докато полицейски коли и линейки се опитваха да си проправят път през претъпканите улици.
Един служител каза пред The Guardian, че когато токът е спрял, мадридското метро е спряло напълно и хората е трябвало да бъдат извадени от вагоните. Карлос Кондори, 19-годишен работник в строителния сектор, пътувал с метрото, но влакът му успял да се качи до перон.
„Хората бяха смаяни, защото това никога не се е случвало в Испания“, каза той пред AFP. „Няма телефонно покритие, не мога да се обадя на семейството си, на родителите си, на никого. Дори не мога да отида на работа.“
В испанската столица съседи излязоха от домовете си, смесвайки се с работници от офиси и магазини, разменяйки истории. Повечето предположиха, че това е локално прекъсване на електрозахранването, което ще бъде възстановено бързо. Грешаха.
Испанското и португалското правителство се втурнаха да проведат кризисни срещи. Испанският парламент затвори, а мачовете на Откритото първенство на Мадрид бяха преустановени. Компанията за облекло Zara затвори водещия си магазин в Мадрид, въпреки че други магазини позволиха на клиентите да разглеждат стоките им на тъмно.
Денят започна съвсем обикновено. Антонио Лорето, докторант в Автономния университет на Барселона, каза пред The Guardian, че електричеството е спряло в лабораторията му в 12:30 ч., а той и колегите му скоро осъзнали, че проблемът е много по-голям.
„Когато хората забелязаха, че токът е спрял в целия университет, всички се изнервиха. После някой каза, че е в цяла Каталуния, а после в цяла Испания. Осъзнахме, че никой няма обхват на мобилни телефони. Хората започнаха да се паникьосват. Някои казаха, че това може да е началото на Третата световна война и без интернет или мобилен телефон хората започнаха да стават малко параноични.“
Заради несигурността относно причините за безпрецедентното прекъсване на електрозахранването и дезинформацията слухове се разпространиха. На председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен бяха приписани думите, че инцидента е атака срещу европейската енергийна мрежа. Тя не беше казала нищо подобно.
Няколко часа по-късно фон дер Лайен написа в Twitter, че е била във връзка с испанския премиер Педро Санчес, потвърждавайки предишно изявление, че властите на ЕС „следят ситуацията“ с националните власти и координационната група на ЕС по електроенергия. Комисарят на ЕС по енергетика Дан Йоргенсен съобщи в 14:28 ч., че „електричеството вече е възстановено в някои региони“.
Но хаосът все още цареше в големи части на Иберийския полуостров.
Хиляди хора бяха блокирани на високоскоростната железопътна линия Мадрид-Барселона. Един влак, пътуващ за Барселона, спря в 12:50 ч., според репортаж на El País. В рамките на минути светлините угаснаха и климатикът се изключил. Пътниците дори не можеха да влязат в тоалетните на влака, които бяха свързани към електрическата система, и трябваше да използват храстите край релсите.
„Слизайте по двама и се върнете веднага след като се облекчите“, е казал един от служителите. Екипът се опитал да предостави информация, но признал, че всъщност не знае какво се случва.
„Заседнали сме във влак на Renfe от Севиля, на около 30-40 мили югозападно от Мадрид, близо до Толедо. Просто сме спрели на завой, без реален начин да бъдем спасени, ако се стигне до това", съобщи друг пътник следобед.
Болниците в Барселона, Галисия и Португалия се обърнаха към резервни генератори, съобщиха местните медии. Рецептите отново се пишеха на ръка; рентгенови снимки и резултати от медицински изследвания не можеха да бъдат видени. Междувременно стотици бензиностанции затвориха в Испания и Португалия, защото помпите не работеха, системите за плащания с карта също.
Докато летищата в Испания се обърнаха към генератори и някои полети бяха забавени, пътниците в Лисабон чакаха новини за полетите си.
Испанските медии съобщиха от Барселона, че радиостанции, батерии, свещи и фенерчета „летят от рафтовете“ на базарите на Calle del Mar. Хората търсеха пари, за да си купят обяд, тъй като банкоматите не работеха. В някои ресторанти посетителите се хранеха на свещи.
Обратно в Мадрид, Пилар Лопес, 53-годишна администраторка, предположи, че хаосът е дал полезен урок.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.„Дори не мога да платя, защото мобилният ми телефон не работи. Понякога трябва да си малко по-аналогов: това го доказва“, каза тя пред AFP и добави: „Преживяхме пандемия, не мисля, че това е по-лошо.“