Пукнатини с дължина до 150 метра се появиха на остров Крит. Гръцките власти започнаха проверки в село Вутес, община Ираклион, а местните власти обявиха извънредно положение.
Засегнати са пътищата и най-малко 15 къщи, което предизвика тревога сред жителите, съобщава гръцкото издание „Катимерини“.
Научни екипи продължават да правят измервания и да събират данни, за да установят причината за явлението.
Декларацията, издадена от Генералния секретариат за гражданска защита на Гърция, е насочена към справяне с последиците от внезапната геоложка активност и ще остане в сила един месец. Гражданите на част от домовете са посъветвани да се евакуират.
Пукнатини са се появили в най-малко 15 къщи, пътища, местната църква и детската площадка на селото в последните 24 часа. Те обхващат участък от приблизително 150 метра. Девет жилища са класифицирани с код „жълто“ от служителите по възстановяване след бедствия, което означава, че представляват умерен риск, и жителите са призовани да намерят алтернативно настаняване.
Сеизмологът Ефтимиос Лекас, ръководител на Комитета за оценка на риска от земетресения, заяви, че скоро ще бъде налична по-ясна оценка на причините и обхвата на пукнатините.
„Пукнатините се дължат основно на някаква форма на свлачищен феномен“, каза той, като уточни, че експертите проучват дали щетите произтичат от земна фрактура, свлачище, ротационно приплъзване, диференциално слягане или дори втечняване на почвата. "Една теория предполага, че малък теч във водопровод може да е допринесъл за нестабилността на земята. Друга сочи движение на подземни води. Пукнатините може и са с тектонски характер, но не е свързано със земетресение“.
Разследващите проверяват дали теч от подземен водопровод, открит за първи път на 23 април, може да е свързан със свлачищата, въпреки че остава неясно дали течът е причината или резултът от продължаващо движение на почвата.
Експертът по геология Димитрис Папаниколау отдава пукнатините на бавно движещи се ротационни свлачища, причинени от стръмните склонове на района и нестабилната, богата на глина почва.
„Не е внезапно“, каза той, предупреждавайки, че местоположението на селото на хълм над долина го прави постоянно уязвимо за подобни инциденти.
Докато църквата и културният център остават отворени, детската площадка е затворена от съображения за безопасност.
Експертите препоръчват разполагането на специализирано оборудване за мониторинг, за да се проследи по-нататъшното движение и да се оценят нивата на риск. Те също така предупреждават, че подобни явления могат да се увеличат в цяла Гърция, като изменението на климата причинява по-интензивни валежи, дестабилизирайки и без това крехките земни структури.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.