Влакно от руски мотоциклети се движеше по черен път. През полето се движеше група бронирани автомобили. Пехотата търсеше прикритие под дърветата с напъпили листа.
Според украински военни командири руската пролетна офанзива е в ход, тъй като промяната на времето втвърдява почвата и увеличава листата.
Сцените от руската атака по-рано този месец, заснети на видеоклипове с въздушни дронове от 14-та бригада на Националната гвардия на Украйна, показват как руските военни се опитват да възстановят инерцията си, след като силите на Киев спряха напредъка си от началото на тази година, пише The Wall Street Journal.
Бригадата заяви, че е спряла нападението на 17 април близо до източния град Покровск, ключова руска цел, като е унищожила десетки мотоциклети и бронирани машини. В интервю, публикувано на 9 април, висшият военен командир на Украйна, генерал Олександър Сирски, заяви пред украински уебсайт, че руските настъпателни операции са се удвоили през предходната седмица.
Подновените атаки на Русия идват в момент, когато президентът Тръмп засили натиска върху двете страни да постигнат някакъв вид прекратяване на огъня и повдигна въпроса, че САЩ може да се оттеглят от конфликта, ако те не го направят, което би могло да означава край на военната помощ за Киев. В понеделник Кремъл обяви кратко прекратяване на огъня за няколко дни в началото на май, но украински представители заявиха, че това е пропаганден ход и е малко вероятно да се запази, подобно на по-ранните примирия, едностранно обявени от Русия.
Украинските сили са успели да стабилизират фронтовата линия в Източна Украйна през пролетта, според украински войници в района и анализатори, които проучват открито достъпни данни. След като завземаха стотици квадратни мили на месец по време на офанзивата миналата есен, руските сили завзеха по-малко от 38 квадратни мили през първите две седмици на април, според базирания във Вашингтон Институт за изследване на войната, което е най-бавният им темп на напредване от началото на офанзивата миналото лято. Междувременно украинските сили успяха да си върнат част от териториите, завзети от руснаците през есента.
Въпросът е дали Украйна може да продължи да държи фронта през лятото, когато боевете обикновено се изострят. Русия се стреми да представи по-нататъшния напредък като неизбежен, предполагайки, че САЩ трябва да се опитат да накарат Киев да капитулира, вместо да продължат да се съпротивляват.
Досега новите пролетни нападения са довели до малка територия и тежки руски жертви, според анализатори и украински официални лица. Но условията вероятно ще се усложнят за Киев с затоплянето на времето.
„Не очакваме настоящата стабилизация да продължи дълго“, каза 37-годишен офицер, който се бие от декември в района около Покровск. „Прекъснахме инерцията на противника, но сме наясно, че той се прегрупира и се подготвя за следващата фаза на офанзивата си.“
Украинските войски и анализатори отдават забавянето на руската активност на няколко фактора.
Руските сили са изтощени. Някои руски дивизии, участвали в нападението над Покровск – основната цел на Москва през последните месеци – водят непрестанни боеве повече от две години, каза Джордж Барос , анализатор в ISW.
Той каза, че отказът за спиране на офанзивата в източната част на Украйна е довел до множество проблеми за силите на Москва. Материалите и логистиката се влошават, без да има време за поддръжка и ремонт. Новобранците, които заместват ранените, често не са добре обучени или интегрирани в подразделението, което ограничава тяхната ефективност.
Освен това, украинците са направили някои корекции, които са им помогнали да отблъснат руснаците. Дроновете вече съставляват първата линия на защита . Разузнавателните дронове – включително много с термовизионни камери – сканират за всяко движение по линията на контакт, а атакуващите дронове улавят настъпващите руски войски, преди да достигнат украинските окопи, което позволява на Украйна да държи територия с много по-малко хора, отколкото в предишни войни.
„Поради тази иновация“, каза Барос, „Украйна държи огромни територии с шокиращо малко население.“
Докато Покровск беше основната цел на Русия през последните месеци, украинската отбранителна стратегия, насочена предимно към дронове, вече е въведена на целия източен фронт.
В североизточна Украйна руснаците преминават река Оскил в опит да предприемат ново нападение срещу град Купянск. През март, когато около 500 руски войници бяха преминали реката с лодки и салове, Украйна изпрати 15-та оперативно-назначена бригада, за да им помогне да се отблъснат.
През първите две седмици разузнавателното звено на батальона често влизаше пеша, за да прочисти руските войски от покрайнините на Кондрашчивка, село на 3 километра западно от реката. След като районът около селото беше върнат под украински контрол обаче, дронове вършеха по-голямата част от работата.
Командир на батальон от 15-та бригада, който е с позивния „Корсар“, заяви, че дроновете сега са причина за приблизително 85% от руските жертви в района.
Един скорошен следобед той седеше на командния пункт и гледаше на живо предавания от дронове за наблюдение, които претърсваха дърветата в търсене на руски землянки. След като намериха такава, те обстрелваха позицията с всякакви дронове.
„Много рядко се случва те действително да стигнат до нашите позиции и да има стрелба“, каза Корсар, който е на 30 години. „Този месец имаше стрелба само веднъж.“
Въпреки това, поддържането на контрола предимно с дронове вероятно ще стане по-трудно през следващите месеци.
Листата вече се връщат по дърветата в Украйна и до месец ще блокират гледката на дроновете към руските позиции отдолу. В североизточна Украйна, където дървесните редици са по-дебели, отколкото в полетата на юг, това ще даде на настъпващите руснаци много по-голямо прикритие, отколкото са имали през последните месеци.
Освен това, „калният сезон“ – когато земята е подгизнала от зимните дъждове, което затруднява движението на превозните средства – също е към своя край, което може да е насърчило Москва да започне отново механизирани атаки, след месеци на атаки предимно с малки пехотни групи.
„Те не са постигнали голям напредък и претърпяват огромни жертви“, каза Франц-Стефан Гади , анализатор по отбраната, базиран във Виена, за последните руски нападения. „Това наистина се дължи на украинската отбранителна система.“
Въпреки това, той каза, че украинските системи вероятно ще бъдат подложени на нарастващ натиск през следващите месеци.
В момента Украйна разполага с достатъчно боеприпаси за артилерия и други оръжия, но запасите ѝ намаляват, докато се бори с безкрайните руски атаки. През следващите няколко месеца, каза той, артилерията от САЩ вероятно ще свърши, като републиканците е малко вероятно да одобрят нов пакет от помощ за Киев. Въпреки че Европа ще се опита да запълни разликата, каза Гади, те не произвеждат достатъчно собствени боеприпаси, за да направят това изцяло.
След като това се случи, украинците ще трябва да намалят скорострелността си, каза той, което ще затрудни Украйна да държи фронтовата линия с толкова малко хора, дори ако Киев продължи да увеличава производството на дронове.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.