Европейският съд постанови, че схемата за “златен паспорт“ на Малта е незаконна, което означава, че нейната програма “пари срещу гражданство“ трябва да бъде премахната.
В дългоочаквано решение във вторник върховният съд на ЕС заключи, че схемата за гражданство на инвеститорите в Малта противоречи на правото на ЕС. Съдиите казаха, че схемата представлява “комерсиализация на предоставянето на гражданство на държава-членка“ и оттам на гражданство на ЕС, което е в противоречие с европейското право. Малта е застрашила взаимното доверие между държавите-членки на ЕС, необходимо за създаване на зона без вътрешни граници, твърди съдът.
Съдиите разгледаха схема от 2020 г., която позволява на хора, които са дали до 750 000 евро на Малта и, на теория, са прекарали 12 месеца в страната, да получат гражданство. С малтийски паспорт човекът получава гражданство на ЕС и свободата да живее и работи навсякъде в Съюза.
Схемата, която води началото си от закон от 2013 г., отдавна беше критикувана от активистите за прозрачност, които казаха, че отваря вратата за пране на пари, корупция и рискове за сигурността. През 2021 г. разследване на The Guardian установи, че мултимилионери с минимални истински връзки с Малта получават гражданство, като понякога прекарват само три седмици в страната.
Европейската комисия започна съдебни процедури срещу Малта и Кипър през октомври 2020 г. за продажба на “гражданство на ЕС“. Кипър обяви, че закрива схемата си малко преди да започне делото, но правителството на Малта беше непокорно.
Островната държава дори си позволи да рекламира ползите от схемата “златен паспорт” и заяви, че е генерирала над 1,4 милиарда евро приходи за правителството от 2015 г.
В публикация във Facebook бившият премиер Джоузеф Мускат заяви, че това е политическа присъда.
Схемите за златни паспорти се появиха в цяла Европа, тъй като правителствата с финансови затруднения се стремяха да наберат пари след финансовата криза.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.