В Испания се случи най-мащабното спиране на тока в историята на страната.
Според експерта по национална сигурност акад. Румен Ралчев България има изработен план как да действа в подобна ситуация, като тази в Испания.
"Направих консултация с хора от този бизнес, от които зависи. Принципно има план. Дали е цялостен - е отделен въпрос. Стандартът в България е 8 часа при такъв срив да се възстанови напълно електрозахранването, при положение, че няма разкъсани линии. Говорим за срив", уточни акад. Ралчев в "България сутрин".
При това положение, заради случващото се в Европа, би трябвало да светне "червената лампичка" и да се направи обстоен анализ на това, което имаме, коментира той.
"Мълчанието на Европа и хаотичното подхвърляне на различни типове идеи, показва, че не са сигурни какво точно се е случило. Ние сме свързани с Европа, включително и нашите телекомуникационни компании. Най-вероятно случващото се с телекомуникационните компании е ехото, което се случва в Европа, ако не се окажем на мушката на определени сили", анализира още акад. Ралчев.
"Възможност за кибератака винаги съществува до момента, в който не се отрече или потвърди. В конкретния случай няма преки доказателства, че има кибератака, както и че кибератака причинява тези сривове, но властите разследват тази версия", обясни експертът по киберсигурност Деян Аврамов пред Bulgaria ON AIR.
По думите му в конкретния случай става въпрос за рязка промяна в честотата, която предизвиква енергийни сривове.
Акад. Ралчев отбеляза бързото развитие на всичко, включително и на изкуствения интелект, тъй като кибератаката би могла да е предизвикана и от хора, и от изкуствен интелект.
"Трябва да се направи задълбочен анализ, защото онова, което ние притежаваме, е вчерашният ден. Факт е, че Министерството на енергетиката се използва като донор да запълва финансови дупки в бюджета. Никой още не се е произнесъл дали няма и човешка намеса. Ако се окаже, че е кибератака, това показва, че всичко, заложено в Европа като сигурност, е рухнало и трябва да започнем на ново. Дано да не е така", посочи експертът по национална сигурност.
Кога има заплаха за националната сигурност
"Фактът, че почти цяла нощ в Португалия и Испания отсъстваше този елемент, онова, което е преживяло населението, е национална сигурност. Затова обръщаме внимание. Убеден съм, че този тип системи са многократно подсигурени. Разиграни са хиляди варианти. Не е изключена и вероятността някъде да има и шантаж. Човешкото развитие показва, че развитието на техниката, на компютрите, на изкуствения интелект има две страни", смята акад. Ралчев.
Аврамов заяви, че сървърите и компютърните системи са подсигурени с UPS и генератори най-често, също така се изолират и на локации, в които климатичните промени могат да влияят най-малко.
"Климатичната теория беше до голяма степен отхвърлена като потенциална причина за случилото се", допълни Аврамов, като препоръча да се правят тестове за сигурност у нас.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.