Около 12.3 милиона души по света са жертви на робство, става ясно от скорошен доклад на Международната организация по труда, цитиран от ВВС.
В документа се казва, че 2.4 милиона от тези хора са жертва на трафик и трудът им генерира приходи от над 30 милиарда долара.
Докладът призовава за създаване на глобално споразумение за подобряване на законите и повишаване на обществената осъзнатост по този „скрит“ проблем.
Докладът, наречен Глобален съюз срещу принудителния труд, е второто голямо проучване на организацията по проблема. В документа е добавено, че принудителният труд е глобален проблем, присъстващ във всички региони и типове икономика.
Най-голям е мащабът на проблема в бедните страни в Азия и Латинска Америка, но има над 350 000 случая и в индустриализирания свят. Повечето от жертвите са жени и деца.
В документа са описани и разкрити значително количество видове принудителен труд, които са известни отдавна. Сред тях е т. нар. обвързващ труд – при него децата са принуждавани да работят същото като родителите си, без никакви шансове за избягване от ситуацията.
Модерното робство нараства в някои конфликтни зони, където деца са отвличани за войници или за сексуална търговия. Според организацията по труда по-богатите страни могат да се справят с проблема, като наглеждат по-внимателно политиката по труда и миграцията.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.