„Уредите за навигация не работят. Екраните са черни“.
Това са последните електронни съобщения, изпратени от борда на Airbus 330, който падна в Атлантическия океан в понеделник.
Експерти възстановяват последните минути на полет AF447, разчитайки информацията от над 10 технически съобщения, изпратени от самолета.
Сателитни снимки показват, че самолетът е бил връхлетян от ураган със скорост 160 км/ч.
В 5 часа българско време пилотът е изпратил устно съобщение, че преминават през черни буреносни облаци, с ураганен вятър и мълнии.
Сателитни снимки показват, че по това време срещу посоката на движение на самолета е имало вятър със скорост 160 км/ч.
„Никой не лети умишлено в буря, защото със 185 км/ч се качваш рязко нагоре и веднага след това се спускаш. Това може да доведе до претоварване на машината“, обяснява пред ДПА експертът по въздухоплаване Хайнрих Гросбонгарт.
10 минути след първото съобщение от самолета идва серия от електронни сигнали, които сочат, че автопилотът не работи и компютърната система е превключена на алтернативно захранване.
Към този момент контролните уреди, които отговарят за стабилността на самолета, вече са повредени.
Освен това системата за предупреждение е показвала повреда в останалите системи на самолета, пише бразилската преса.
Гросбонгарт предполага, че пилотите са се опитали бързо да преминат през бурята, защото не е възможно да се заобиколи, но ураганът ги е изпреварил.
В момента на инцидента се сблъскват две големи клетки на бурята /бурите се делят на няколко типа, зависещи от нестабилността и ветровете на различните пластове на атмосферата. Терминът "клетка" грубо означава всеки отделен основен вихър в бурята, бел. ред./.
Три минути по-късно автоматични съобщения показват, че още две важни системи, чрез които пилотите следят скоростта, височината и посоката, отказват.
„След това има три минути поток от съобщения – „навигационната система изключва, екраните са черни“ разказва Гросбонгарт, който се позовава на експертни източници от Air France.
Последната информация е от 5,14 часа – „налягането в самолета пада“.
„Това е последното съобщение, което е изпратено автоматично чрез сателит до центъра на авиокомпанията“, казва Гросбонгарт.
Според него този сценарий говори против версията за взривена бомба на борда.
„Четири минути от изключването на автопилота до разхерметизирането са сравнително дълго време.
Това показва, че пилотите са се опитвали да овладеят положението“, е аргументът на експерта.
Той изключва и възможността мълния да е причинила падането на самолета.
„Мълния не може да свали толкова голям самолет“, казва Гросбонгарт.
Бразилският министър на отбраната също отхвърля всякаква вероятност за бомбен атентат.
Военновъздушните сили на страната откриха петна от масло и керосин на площ от 20 квадратни километра. Следите от масло опровергавали версията за експлозия в небето.
В сряда бразилските военновъздушни сили откриха още отломки от самолета на около 1200 километра от крайбрежието.
Най-голямото парче, с размер 7 метра, се предполага, че е от крило.
Разследващите във Франция попарват надеждите за скорошно изясняване на причините.
„Разследванията продължават дълго, понякога много дълго, защото не можем да се задоволим с 80% изяснени причини. Не можем да си позволим да спекулираме“, заяви и директорът на Службата за разследване на катастрофи в Париж.
Търсенето на черните кутии е изключително трудно. На това място Атлантическият океан е дълбок до 4000 метра и пресечен от подводни планини.
Няма следа и от телата на пътниците.
„Ако се изключи чудо, няма никаква надежда за оцелели“, казват разследващите.
Службата ще даде първото си заключение по случая в края на юни.
Междувременно близки на жертвите и политици си взеха последно сбогом със загиналите на панихида в парижката катедрала "Нотр Дам" в сряда.
Сред дошлите на службата бяха президентът Никола Саркози, премиерът Франсоа Филон, много пилоти и ръководството на Air Francе.
На месата беше прочетено и съболезнователно писмо от папа Бенедикт XVI.
В Бразилия пък е обявен тридневен траур.