IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Освиенцим- 60 години по-късно

Повече от половин век след освобождаването на лагера, градът все още носи в себе си спомена за терора , от който отчаяно се опитва да се освободи

Освиенцим- 60 години по-късно

Днес се навършват 60 години от освобождаването на концлагера Аушвиц в Полша от Червената армия в края на Втората Световна война.

По този повод ще има възпоменателна церемония, на която ще присъстват руският президент Путин, израелският президент Моше Кацав, френският – Жак Ширак и полският – Александър Квашневски.

Ето как изглежда днес град Освиенцим, станал символ на геноцид, терор и страдание. В града живеят 43 000 души, има болница, две кина, олимпийски басейн, зимна пързалка и музей, който е запазил немското име на града: Аушвиц.

Повече от половин век след освобождаването на лагера, градът все още носи в себе си спомена за терора, от който отчаяно се опитва да се освободи.

Границите между населеното място и лагера са много смътни. На 200-300 метра от загражденията живеят семейства, отново са придобили право върху собствеността си, след като са били изгонени навремето от нацистите. Има дори цял квартал от ниски къщички. Тук-там из градините все още личат част от влаковите релси, водили евреите към лагера на смъртта. На около двеста метра от крематориума на Аушвиц- 1 сега се издигат розовите блокове на квартал Пилеки...

Градът мечтае да стане символ на толерантността. През 1985 е учреден фестивал на аматьорското кино, а през 2000- за фолколорни танци. Недалеч от входа на музея има постоянна изложба, която проследява историята на града от неговото създаване през 13 в. до наши дни, а на входа на църквата “Успение Богородично” в града има плоча с имената на всички загинали в лагера.

През 1939 година в Освиенцим са живеели 12 000 души. Половината от тях са били евреи. Само 182 от тях са оцелели. Всички са напуснали града, за да се изселят в чужбина. Всички, с изключение на Шимон Клугер, починал преди 5 години, на 78 годишна възраст. Той е бил освободен от Биркенау, една от трите главни части на лагера, заедно с брат си и сестра си, които са емигрирали в САЩ след войната. Но Клугер не е искал да напусне родния си град. Живеел е до синагогата и е работил до пенсия в Аушвиц-Моновиц, където, на мястото на военновременните заводи на Вермахта, има цех за производство на каучук.

Половин милион туристи посещават Аушвиц всяка година. Най-вече поляци, следвани от американци, немци, израелци и французи.

През 1979 година ЮНЕСКО прибавя това място в списъка си за Световно наследство.


Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата