На 1 октомври в Харвардския университет се състоя 19-ата церемония по връчването на Анти-Нобеловите награди (The Ig Nobel Prize) за изобретения, които „първоначално предизвикват смях, а после навеждат на някои мисли“.
Лауреатите на „престижните отличия“ са автори на съмнителни и нелепи научни открития, съобщава Ройтерс.
Премията в областта на здравеопазването отнесоха група учени от Илинойс под ръководството на Елена Боднар, разработили женски сутиен, който при нужда се трансформира в противогаз.
Ценността на изобретението се състои в това, че един аксесоар от дамското бельо може да се използва за два противогаза – един за притежателката на сутиена, а другият – предназначен за човек по нейна преценка.
Ирландската полиция пък безапелационно отнесе наградата за литература за това, че е издала над 50 акта за превишена скорост на шофьор на име Prawo Jazdy (Право Язди).
Забележителен е фактът, че името му в превод от полски език означава „шофьорска книжка“.
Патоанатомът Стефан Болигър от Университета в Берн, Швейцария, е награден с Анти-Нобеловата премия за мир за изследване, доказващо, че празната бирена бутилка е по-ефективна от пълната при пиянски свади.
Както твърди Болигър, пълната с бира бутилка се разбива бързо, докато празната е доста по-здрава и има голяма поразяваща сила.
За особени постижения в областта на математиката Анти-Нобелова премия получил председателят на Централната банка на Зимбабве Гидеон Гоно.
Почетната награда му била връчена за въвеждане в обращение на банкноти от 1 зимбабвийски цент до 100 трилиона местни долара, с което предоставил на зимбабвийците уникалната възможност регулярно да се упражняват в смятане.
Сред лауреатите на премията попаднал и Доналд Ънгар от Калифорния, успял да докаже, че артритът не нанася поражения на ставите на пръстите. За да потвърди своята хипотеза, в продължение на 60 години той движил пръстите на лявата си ръка и държал в покой дясната.
Освен това със съответни номинации били удостоени фермери, установили, че кравата дава повече мляко, когато си има собствено име.