Решението на Нобеловия комитет да даде наградата за мир на Барак Обама изненада света, дори и Белия дом.
Два часа след обявяването на тазгодишния лауреат официален Вашингтон остана безмълвен.
Телевизионният канал CBS съобщи, че говорителят на правителството Робърт Гибс им изпратил имейл, в който пишело само „WOW!“.
Консервативният американски вестник The Wall Street Journal реагира веднага с въпроса „За какво?“.
В онлайн изданието си редакцията написа „Барак Обама спечели Нобелова награда. За какво?“.
„Един политически лидер може да спечели награда за мир, защото казва, че иска някога в бъдеще да донесе мир“, продължава изданието.
„Отличието за лидера на най-голямата военна сила в света в началото на мандата му, отразява надеждата, която той създаде с визията си за свят без ядрено оръжие“, заяви в поздравлението си към Обама председателят на ЕК Джозе Мануел Барозо.
Генералният директор на Международната агенция за атомна енергия Мохамед Ел Барадей е във възторг от избора на Нобеловия комитет.
Обама заслужавал наградата заради „непреклонното си застъпване за дипломацията, взаимното уважение и респект“, както и защото дал на света „нова визия“.
Палестинските власти използваха повода да напомнят за своите интереси.
„Надявам се, че наградата ще даде допълнителен стимул на президента Обама да работи още по-усилено за мир в Близкия изток “, коментира говорител на палестинската автономна власт.
На обяд в петък Нобеловият комитет обяви, че американският президент Барак Обама е носителят на наградата за мир за 2009 година.
Той е отличен за „изключителните му усилия за заздравяване на международната дипломация и сътрудничеството между народите“.
Комитетът дава наградата на Обама заради ангажимента му за укрепване на ролята на международните институции и за ядрено разоръжаване.
„Много рядко се появява личност, която в такава степен като Барак Обама да привлече световното внимание и да даде надежда за по-добро бъдеще“, заявиха от комитета при обявяването на тазгодишния лауреат.
На въпроса защо Обама получава това голямо признание по-малко от година след заемането на поста си, от комитета отговориха, че така искат да подкрепят усилията му.
„Всичко, което е започнал от началото на мандата си, и начинът, по който се промени международният климат, са повече от достатъчна причина да му дадем наградата за мир“, заяви председателят на комитета Торбьорн Ягланд.
Нобеловият комитет винаги се е стремял да насърчава мирни процеси, които все още не са завършили. Такова беше и решението за даването на награда за мир на Вили Бранд, а по-късно и на Михаил Горбачов, аргументира се Торбьорн Ягланд.
Тази година за Нобелова награда за мир се бориха рекорден брой претенденти – 205. Сред тях бяха премиерът на Зимбабве и китайски дисидент.
Лауреатът, избран от петчленния комитет, получава златен медал, диплома и 1,4 милиона долара.