IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Още американци в Афганистан. Ще се окажат ли във Виетнам?

Обама праща още 30 хиляди на война с талибаните

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Съединените щати все пак ще изпратят допълнителен военен контингент в бастиона на талибаните. Барак Обама е взел решение да удовлетвори искането на главнокомандващия американските сили в Афганистан – ген. Стенли Маккристъл, за подкрепление. Няма да са исканите 40 000 войници, но 30-те хиляди, одобрени от Обама, са далеч повече от очакваното.

Зелената светлина била дадена още в неделя след секретни срещи на президента с държавния секретар Хилари Клинтън, военния министър Робърт Гейтс и съветника по националната сигурност Джеймс Джоунс. Била проведена и видеовръзка с генерал Маккристъл и посланика в Афганистан Карл Айкънбери.

След това Обама уведомил лично за плановете си австралийския премиер Кевин Ръд, който е на официална визита във Вашингтон. По телефона били известени държавните ръководители на Великобритания, Франция и Русия. Официално американската нация и светът ще получат разяснения за решението с реч на Барак Обама от военната академия Уест Пойнт в Ню Йорк.

3 месеца бяха нужни на американския президент и неговата администрация да се решат да рискуват с „хвърлянето в боя” в Афганистан. В последно време убедеността на Белия дом, че войната с талибаните трябва да бъде спечелена на всяка цена, отстъпи място на съмненията.

Съмненията, че изпращането на хиляди американски войници в афганистанската пустош ще сложи край на боевете. Съмненията, че към настоящия момент Вашингтон може да си позволи издръжка от 1 милион долара годишно за един войник в Афганистан.


Съмнения, засилени от позицията на посланик Айкънбери, изразил силен скептицизъм за изпращането на допълнителни войски. „Няма смисъл, местното правителството не бори корупцията и талибаните правят каквото си поискат”, изтъкнал посланикът пред Обама и администрацията му.

В крайна сметка държавният глава пое пътя към приключване на продължаващата вече осма година война. Това беше и едно от главните му предизборни обещания. Доколко обаче ще успее, е въпрос без отговор. Поне засега.

Най-оптимистичният сценарий е за бързо смазване на талибанската сила със значително увеличената военна мощ на международните сили. В Афганистан има над 100 хиляди натовски войници (68 хиляди са американски), скоро обаче те ще набъбнат поне с 50%, защото освен Вашингтон се очаква ангажимент за изпращане на допълнителни части да поемат още няколко държави. В това число Великобритания, Германия, Италия, Франция.

Британският премиер обяви, че сигурността на хората по британските улици зависи от елиминирането на терористичната опасност, идваща от Ал Кайда и талибаните. Трябва да атакуваме проблема на мястото, където започва, категоричен беше Гордън Браун. Италианският външен министър Франко Фратини също изтъкна необходимостта от довършване на работата на НАТО в Афганистан. „Ако е необходимо, ще помогнем с повече войници”, уточни Фратини.

Усилията на политиците да убедят обществеността в необходимостта от пълното отстраняване на талибаните обаче не носят търсения ефект. Светът продължава да гледа на Афганистан като на поредната война, водена, за да задоволи определени интереси (били те политически, икономически и т.н.) на големите сили. Обясненията за тероризма и други подобни олекват все повече.

Затова и за мнозина Афганистан най-вероятно ще се превърне във втори Виетнам. Дълга, мъчителна война, чийто край няма да донесе кой знае каква промяна. Но ще донесе огромни икономически загуби и смъртта на хиляди, десетки хиляди хора.

Така оптимизмът води към бързо решаване на кризата, но реализмът като че ли накланя везните към задълбочаване на проблема. Времето ще покаже. 
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата