Барак Обама вече е с развързани ръце да вземе решение за намаляване на емисиите парникови газове от американската икономика.
Службата за опазване на околната на САЩ обяви в понеделник, че има достатъчни научни доказателства за вредата върху здравето от парниковите газове. Така президентът може да разпореди намаляването на вредните емисии и без това да е записано в закон.
Службата обяви за вредни въглеродния двуокис и още пет газа и поиска ограничаването им.
Еколози посрещнаха решението на службата като ясен сигнал, че правителството ще действа и в случаите, когато не може да получи зелена светлина от конгреса.
Все пак Обама подчерта, че е решен да постигне и законова основа за борбата с климатичните промени.
През следващата седмица Обама ще се включи във форума за климата на ООН.
След 8 години бездействие на предшественика му Джордж Буш, Обама предлага намаляване на емисиите въглероден двуокис със 17 процента до 2020 година.
Като подготовка за пътуването си до Копенхаген Обама се срещна с екоактивисти и бившия вицепрезидент Ал Гор.
В първия ден от конференцията европейски политици казаха, че се усеща дух на „решителност“, от което следва, че конференцията няма да приключи просто с добри намерение, а с „конкретни резултати“.
Германия е готова да поеме ангажимент за съкращаване с 40 процента до 2020 година на отделяния в атмосферата въглероден двуокис. Освен това страната ще подкрепя финансово бедните страни в борбата с вредните газове.
Канцлерът Ангела Меркел обаче иска да види ангажимент и бързо развиващите се икономики в Азия. „Специално Индия и Китай трябва да дадат пари“, заяви Меркел пред ZDF.
Британският премиер Гордън Браун се надява ЕС да се обедини около 30% свиване на парниковите газове до 2020 година, вместо сегашните 20%, съобщи Guardian.
Засега Брюксел обвързва по-висока цел с подобен ангажимент от страна на останалите индустриални сили.