Общото събрание на ООН прие резолюция, осъждаща нарушението на човешките права в Иран, включително и по време на юнските президентски избори.
Едновременно с това, резолюцията не беше подкрепена от мнозинството от 192 члена на ООН.
За нея гласуваха по-малко от половината – 74 делегации, 49 се обявиха против, включително Русия и Китай, 59 се въздържаха. Но, според процедурните правила, резолюцията се смята за одобрена, тъй като е подкрепена от повече страни, отколкото са гласували против приемането й.
В резолюцията се изразява "дълбоката загриженост по повод на продължаващите и повтарящите се нарушения в областта на човешките права в Ислямска република Иран".
В документа се говори за мъченията, "включително осакатявания и рязане на крайници"; големия брой екзекуции, включително публични на непълнолетни; дискриминацията на жените; ограничаването на свободата на събирания и словото и т.н.
Отделно в резолюцията се говори за нарушенията по време на провелите се на 12 юни 2009 г. президентски избори, на които беше преизбран за втори мандат Махмуд Ахмадинеджад.
След масовите безредици, свързани с обвиненията във фалшификации от страна на опозицията по адрес на властите, и тяхното разпръскване западните държави остро критикуваха Иран за нарушението на човешките права.
Резолюцията на Общото събрание на ООН, за разлика от решенията на Съвета за сигурност, не носи задължителен за изпълнение характер, а само препоръчителен.