През последните седмици се появи една нова теория, която прави аналог между финансовите проблеми на Гърция и тези на фалиралата американска инвестиционна банка Lehman Brothers.
Според нейните поддръжници решението на регулаторните органи в САЩ да оставят банковия гигант да фалира на 15 септември миналата година е била най-лошата грешка по време на кредитната криза.
Това кара много анализатори да защитават пламенно идеята, че властите трябва да направят всичко възможно, за да предотвратят фалита на един пълноправен член на Европейския съюз и еврозоната.
Колумнистът на Bloomberg Марк Гилбърт обаче не е съгласен с това. Според него не фалитът на Lehman Brothers е бил същинският проблем, а спасяването на Bear Stearns по-рано през 2008 г.
Финансовите регулатори в САЩ наляха 29 млрд. долара, за да се осъществи сливането на Bear Stearns с нейния конкурент JPMorgan, вместо да оставят банката да фалира. Това създава измамно чувство за сигурност по отношение на банковия сектор, което доведе до масова паника след фалита на Lehman, който показа, че обхватът на защитната мрежа всъщност не е чак толкова голям.
Според Марк Гилбърт Федералният резерв е трябвало да остави Bear Stearns да фалира, защото това би довело до по-малки щети за финансовия сектор и за световната икономика и би свело моралния риск до минимум.
Ако този сценарий бе реализиран, не е изключено дори Lehman Brothers да бе избегнал фалит, партнирайки си с друга банка, подобно на Merrill Lynch, която се обедини с Bank of America.
Подобен аргумент може да се приложи и в случая на Гърция.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.