Африка трябва да сложи край на монопола си върху телекомуникациите и да промени позицията си относно новите технологии, ако иска да привлече инвестиции към континента, характеризиращ се с най-високата бедност в света, са заявили експерти по време на конгрес на телекомуникациите в ЮАР, съобщава Investor.bg.
Африканските телекомуникационни услуги доста често се характеризират с изключително високи цени, разпръсната мрежа и липса на надеждност в технологичен аспект, преценяват експертите.
В момента едва 6% от населението на континента притежава мобилен телефон, 3 на сто има фиксирана телефонна линия, а доста под тези цифри са хората с домашен интернет достъп.
Да сърфираш из интернет не е сред основните приоритети особено, когато милиони хора умират от глад, но според експертите липсата на инфраструктура и на квалифицирана работна ръка пречат на икономическото развитие.
“Как да има храна без технологии? Как да се развива конкурентност в ерата на информационните технологии без комуникации?”, са въпросите, които е задал Филип Мавоко, ръководител на стратегията за икономическо развитие на Африка, като добавя, че ако не бъдат взети мерки, континентът ще продължава да бъде в тежко икономическо състояние.
Директорът по телекомуникациите на малката държава Лесото заяви, че африканските страни са заели лоша позиция относно комуникациите, тъй като те са се опитали да либерализират икономиката си, но доста сдържано.
Според експертите на първо време страните трябва да ускорят реформите и да приватизират публичните оператори, чийто монопол спира растежа, обновяването на сектора и конкуренцията.
В момента ЮАР и Кения провеждат приватизацията на телекомуникационния сектор.
Приватизацията в целия континент може да създаде условия за съвместна дейност, като по този начин например южноафриканският оператор Telkom и филиалът му Vodacom могат да закупят дял в нигерийския и анголски оператори. Така след като бъдат приватизирани, компаниите сами ще търсят начини за развитие.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.