Влиятелният вестник Файненшъл Таймс излиза с материал, озаглавен "Българските неволи", след убийството на Боби Цанков, но който по същество представлява опит за политически блиц анализ.
Убийството посред бял ден на журналиста Цанков, пишещ за свръхмогъщите български гангстери, бе акт, свидетелстващ за силата на организираната престъпност в страната.
То дойде във възможно най-неподходящото за премиера Бойко Борисов и неговия кабинет време.
С идването си на власт през юли 2009 г. Борисов се изправи пред нелеката задача да възвърне доверието на Европейския съюз в България.
Някои от членовете на ЕС горчиво съжаляват, че са допуснали приемането на България в Съюза през 2007 г. преди страната да се е справила с организираната престъпност.
Борисов общо-взето си върши работата добре. Неговото правителство се опитва да пресече корупцията в държавния сектор, като например в митниците, а също така има относителен успех срещу бандите за отвличания.
Президентът на ЕС Херман Ван Ромпуй, посетил София през декември 2009 г., заяви:
"България е отново на пистата". Миналата седмица обаче от София произтекоха няколко любопитни новини, даващи основание да се мисли, че българското правителство може да се опита да провали бъдещото членство в ЕС на Турция.
Защо на България й е притрябвало да прави нещо подобно срещу своя съсед? Член на кабинета на Борисов свърза евентуални подобни действия с финансови претенция към Турция.
Става дума за 14 млрд. евро, които България търси от Турция като компенсация за отнетата собственост на няколкостотин хиляди етнически българи, прогонени преди Първата световна война от западните части на някогашната Отоманска империя.
Тези претенции обаче са с над 80-годишна давност и няма резон да бъдат предявявани точно сега - освен ако София не преследва политически цели.
След убийството на Цанков кабинетът на Борисов би трябвало да фокусира вниманието си върху това как първо да сложи ред в собствения си дом.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.