„Разширяване, разширяване, разширяване”.
Това е един от основните приоритети на испанското председателство на ЕС по думите на посланика на страната у нас Хорхе Фуентес.
Испания е първата страна, която застана начело на съюза в условията на влязъл в сила Лисабонски договор.
Заради това следват първите в историята на ЕС шест месеца на „двувластие”.
От една страна, съюзът вече си има президент, от друга – испанският премиер застава начело на ЕС като следствие на ротационния принцип на управление.
По тази причина днес на пресконференцията на испанския посланик присъстваха и представителите на страните, които след Испания ще поемат председателството – Белгия и Унгария.
По въпроса за разширяването посланик Фуентес припомни, че в началото, когато Европейският съюз е обединявал само 6 държави, те са казвали „Ние, Европа”.
След това „Ние, Европа” стават 12, после 25.
Днес 27 държави от ЕС казват „Ние, Европа”, но на континента има още 21 държави, които все още не са в съюза. Сред тях – Турция и Хърватия.
Докато за Хърватия е почти сигурно, че до края на испанското председателство ще е завършила преговорния процес, при Турция има редица въпросителни.
Отношението към приемането на южната ни съседка води до люти спорове и в България (при последния се намеси министър Божидар Димитров). Партиите, които подкрепят ГЕРБ, например, са категорично срещу интеграцията на Турция в ЕС. В Испания обаче не е така.
„Позицията на Испания е ясна. Ние сме за интеграцията на Турция, въпреки че сме наясно с многото обстоятелства, които ще я затруднят. Например фактът, че Турция ще бъде най-голямата страна в Европейския съюз или това, че ще вкара 80 милиона мюсюлмани. Това са важни фактори”, обясни посланик Фуентес.
От друга страна обаче, извън ЕС Турция не може да води самостоятелна политика, което ще я принуди да сключи различни други съюзи, които няма да са в интерес на Европа, са аргументите на испанската страна.
Всъщност, освен разширяването, в челото на приоритетите на Испания за следващите шест месеца, е борбата с безработицата.
Посланикът цитира статистика, според която броят на безработните европейци вече е стигнал 50 000 000 души.
Това са 12% от населението на ЕС.
Целта на Европа през следващите няколко месеца ще бъде да намали безработицата поне с 20 на сто. Или поне 10 000 000 европейци да намерят работа.
Сред приоритетите на испанското председателство стои и България. Сама по себе си. И по-точно влизането на страната ни в Шенгенското пространство и Еврозоната.
Посланик Фуентес е убеден, че с помощта на държавата, която представлява, това ще се случи през 2013 година. В същото време българските власти твърдят, че ще постигнем тези цели още през 2011-а.
Обяснението на Фуентес за разминаването е, че е твърде вероятно през следващите 18 месеца страната ни да е изпълнила всички изисквания, но необходимите ратификации щели да отнемат време.
Той призова България да не бърза с присъединяването към еврозоната.
Въвеждането на еврото има много плюсове, но със сигурност ще задълбочи кризата, аргументира се посланикът.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.