Ще участва ли България в новия противоракетен щит на САЩ в Източна Европа и какво би означавало това за отношенията с Русия?
На тези въпроси се спира днес в. "Зюддойче Цайтунг" в публикация с автор Клаус Брил.
За запланувания нов противоракетен щит срещу военна заплаха от Иран президентът на САЩ Барак Обама очевидно иска да спечели като партньор не само Румъния, а и България.
С правителството в София обаче, както подчертават политици и дипломати, досега се водели само "неофициални разговори", формална заявка досега нямало, коментира авторът и допълва, че в Румъния е точно обратното.
Наистина разговорите по въпроса са все още в начална фаза, но от Москва вече бе изразена загриженост, че заплануваната система може да заплашва сигурността на Русия.
Възможно е по този начин Европа да е изправена пред второ издание на дискусията за ПРО в Централна Европа, каквато предизвика бившият президент на САЩ Джордж Буш, пише Брил.
Според него плановете на САЩ предвиждат по време на първата фаза до 2011 г. да се разположат радарни и ракетни установки на кораби, но не и в Черно море.
След това до 2015 г. щели да се строят сухопътни радарни бази, евентуално и в България, и да се разполагат ракети-прехващачи в Румъния.
Третата фаза предвиждала разширяването на тази система до 2018 г., докато обхване всички държави от НАТО в Европа.