Съвременната жена работи, има право да следва и да гласува - неща, които до преди няколко десетилетия са били напълно немислими. Има ли обаче наистина равноправие? И защо по високите етажи жените все още са кът?
Германия се управлява от жена – федералната канцлерка Ангела Меркел. От това обаче някои може би ще си извлекат грешния извод, че има достатъчно жени на ръководни позиции в света. Истината е тъкмо обратната, пише в анализ "Дойче веле".
Жените - бяло петно в голямата икономика
А какво е положението в икономиката? Там съотношенията са още по-неблагоприятни за жените.
Единици са онези, които са успели да достигнат върховете на големите фирми. По по-ниските фирмени етажи на управление женското присъствие също не е изобилно.
Така мениджърите, които обичат да се самоопределят като "успешни", на практика разпределят ръководните постове помежду си.
Това пък много често води дотам, че политици и водещи мениджъри постепенно губят почва под краката си, попаднали под обаянието на властта.
Финансовата криза, която преживява света в момента, е доказателство за това. Тази криза беше създадена от мъже на ръководни позиции в западната част на света, пак от тях тя беше толерирана дълго време. А сега потърпевшите са всички, пише авторът на статията У. Маст-Киршнинг.
Нови правила на игра
Нужно е жените да получат нова перспектива за активно участие в политиката и икономиката. Само то може да върне цялостния реалистичен поглед към нещата.
Затова нека мъжете просто отстъпят крачка назад и допуснат до върховете на управлението повече образовани и компетентни жени. В крайна сметка от това ще спечелят и самите те!, съветва изданието.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.