IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

ЦРУ убива от хиляди километри с един клик на мишката

Безпилотни самолети са основното оръжие срещу Ал Кайда

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Каква е цената да обезвредиш завинаги един терорист, като го убиеш? За 14 месеца тежковъоръжени безпилотни самолети на ЦРУ 15 пъти са посетили предполагаемото скривалище на ръководителя на талибаните в Пакистан и са го бомбардирали, пише Der Spiegel.

На 5 август – 16-ия път, успяха да убият Баятулах Месхуд. В този ден безпилотният самолет от типа Predator бил на три километра над къщата на тъста на Месхуд в пакистанската провинция Южен Вазиристан.

Инфрачервената му камера изпращала в реално време кристално ясна картина в централата на ЦРУ в Ленгли, щата Вирджиния. Талибанският водач седял на покрива на къщата. Жена му, чичо му и един лекар му правели компания.

В този момент на хиляди километри разстояние, в САЩ, активирали оръжието. Две ракети били изстреляни от безпилотния самолет и улучили целта. В резултат Месхуд и още 11 души са убити.

Това, че тази случка е документирана толкова добре, е заслуга на New Yorker, който проследява цялото нападение. Ловът на Месхуд обаче струва живота на много повече от 11 души. Общо при 16-те опита са убити между 207 и 312 души – и не всичките са били талибани, това е сигурно.

Доколко си струва, значи, да се обезвреди един терорист завинаги?

Ясно е, че САЩ през последните години са разширили драстично войната с безпилотни самолети. Увеличаването започна още при президента Джордж Буш. Наследникът му – носителят на Нобелова награда за мир Барак Обама, не само продължава програмата, но я превръща в предпочитан метод за борба с Ал Кайда.

За 13 месеца престой в Белия дом Обама е позволил изстрелването на повече ракети от безпилотни самолети, отколкото Буш за осем години. От началото на годината вече са десетки.

През тази година, според мнението на експерта по модерно военно дело П. В. Сингър, ще бъдат обучени повече хора за управление на безпилотни самолети, отколкото военни пилоти.

В бъдеще, смята Сингър, една трета от всички използвани самолети ще са безпилотни. Дори сега във всеки момент над Пакистан се намират няколко. В небето над Йемен, Ирак, Афганистан и Сомалия – също.

Всъщност програмата на ЦРУ може да се похвали с някои успехи – поне трима високопоставени водачи на терористични групи са убити с безпилотни самолети.

Смята се, че живи са едва още 50 от високопоставените кадри на Ал Кайда. Безпилотните самолети се приемат за ефективно оръжие срещу тях.

Съответно расте и параноята сред джихадистите. Те се опитват да действат още по-незабелязано. Преследват местни информатори, които издават скривалищата и при подозрение ги унищожават. Само през миналата седмица в Пакистан са екзекутирани двама такива предполагаеми шпиони.

Безпилотните самолети на ЦРУ буквално дадоха крила на „Глобалнага война с тероризма“. Въпреки това използването им създава проблеми – може ли демократична правова държава да убива с кликване на мишката? Кой контролира агентите на ЦРУ и частните фирми, на които е прехвърлена част от мръсната работа? С какъв мандат се пишат списъкът на хора за убиване, в който в момента имало 367 имена на терористи и 50 на афганистански наркобарони, които очевидно също са предвидени за отстрел?

Освен това никой не може да каже с точност колко цивилни умират при атаките заедно с терористите. Или вместо терористите, когато набелязаните жертви си сменят скривалището.

Оценките за цивилните жертви се различават значително – варират от 10 до 90%. Питър Берген от New America Foundation смята, че делът на цивилните жертви е една трета.

Приемливо ли е това? Според Берген програмата за безпилотни самолети е „най-малко лошата опция“ за САЩ.

И накрая – колко уместно е изобщо да бъдат убити терористите. След като умрат, отнасят със себе си информацията, която имат. Скоро мястото им се заема от друг. Наследниците на са по-неопитни, по-склонни на компромис или по-лесни за откриване.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата