"Законодателството в България предвижда наказания за корупция, правителството обаче не прилага закона ефективно. Така лица по високите етажи на властта безнаказано са свързани с корупционни практики".
Това заключават от Държавния департамент на САЩ в Годишния доклад за България през 2009.
В раздела, посветен на борбата с корупцията и прозрачността, се казва, че новото правителство е предприело стъпки за борба с корупцията.
Документът отбелязва, че вече са предявени обвинения срещу 4-ма бивши министри.
В същото време се посочва, че “корупцията е широкоразпространена в страната и е обхванала всички сектори на управлението.
"Корупционните практики включват подкупи, злоупотреба с еврофондове, разработката на схеми за незаконно присвояване на средства, законодателство, защитаващо части интереси и официална защита за фигури от организираната престъпност. Корупцията във върховните и административни съдилища е висока", отбелязва докладът.
Държавният департамент обръща специално внимание и на случая с кадровика в съдебната система Красьо Черния и твърденията му, че срещу 200 хил. евро може да осигури от 8 до13 гласа във Висшия съдебен съвет (ВСС), необходими за назначаване на магистрати.
В документа се твърди, че у нас има проблеми с полицейски злоупотреби и лошо отношение към задържани преди провеждането на процес.
"Условията в някои затвори са тежки, с неадекватни тоалетни и недостатъчно отопление и вентилация, а дневните дажби за храна са приблизително 2,5 лева", пише в доклада.
Цитират се и статистически данни, според които в края на 2009, че в 13-те затвора у нас е имало 9071 души.
Според затворническата администрация, приблизително 1200 затворници, или 13 % от обитателите на местата за лишени от свобода, са наркозависими, отбелязва Държавният департамент на САЩ.
В раздела “Спазване на човешките права“ се твърди, че правителството и негови структури не са извършвали политически мотивирани убийства в България.
Отвличанията с цел откуп на богати бизнесмени и техни семейства обаче си остават проблем, допълват авторите на документа.
"През декември полицията арестува над 30 членове на банда, за която се смята, че е отговорна за 17 до 19 отвличания. В края на годината предполагаемите ръководители на бандата се озоваха в затвора в очакване на процес", пише в доклада на Държавния департамент.
В частта "свобода на словото и медиите" докладът констатира, че личности с политически и икономически интереси са сплашвали журналисти.
"Затова част от журналистите практикуват автоцензура или вземат пари от политически и бизнес лидери и от организираната престъпност, за да публикуват позитивни материали за тях", съобщава докладът на Държавния департамент.
"Печатните и електронните медии са податливи на икономическо и, до известна степен, на политическо влияние", заключават авторите на доклада.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.