Израел има „правото да строи “ в Ерусалим, настоява премиерът Бенямин Нетаняху след напрежението със САЩ заради плановете за изграждане на нови жилища за еврейски заселници в града.
„Ерусалим не е селище, а столицата ни“, заяви Нетаняху във Вашингтон в реч пред произраелската лобистка група American Israel Public Affairs Committee (Aipac). Той обаче не спомена решението за разширяването на селището в Източен Ерусалим, пише ВВС.
По-рано американският държавен секретар Хилари Клинтън заяви, че Израел трябва да направи „труден“ избор за мир.
Продължаващото разширяване на еврейските селища в палестинските окупирани територии подкопава ролята на САЩ в мирния процес, подчерта Клинтън.
Палестинската власт е гневна от упорството на Израел да строи в окупираните територии и гледа на него като на сериозна пречка пред подновяването на блокираните повече от година преговори.
Около 500 хиляди евреи живеят в повече от 100 селища, построени на Западния бряг и Източен Ерусалим след окупирането им през 1967 година.
Селищата се смятат за незаконни по международното право, но Израел оспорва това.
В речта си пред влиятелната организация Aipac Нетаняху заяви, че „еврейският народ е построил Ерусалим преди 3000 години и еврейският народ го строи днес“.
Селищата в окупирания Източен Ерусалим са „сложна“ част от града, допълни той. По думите му, те ще останат в Израел при всякакво мирно споразумение.
„Затова строителството в него по никакъв начин не изключва възможността за две държави“.
Израел иска палестинците да бъдат „наши съседи, които живеят свободно“, заяви Нетаняху и призова президентът на палестинската автономия Махмуд Абас „да дойде и да преговаря за мир“.
Нетаняху добави, че САЩ могат да помогнат за решаването на проблемите на двете страни, но мирът не може да бъде наложен отвън.
Няколко часа по-рано пред същата аудитория Хилари Клинтън поиска Израел да разшири мораториума за строителство в Западния бряг и върху Източен Ерусалим.
Продължаването на разширяването на еврейските селища подкопава „взаимното доверие и застрашава разговорите, които са първата стъпка към преговори, които двете страни искат и от които имат нужда“, уточни американският държавен секретар.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.