IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Властта в Москва се провали

Как в Русия и Европа коментират атентатите в московското метро

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

Двойният атентат в московското метро е една от най-коментираните теми в световните медии във вторник.

Анализите, коментарите и оценките, които откриваме в руските медии, обаче са твърде различни от тези в западната преса.

Гледните точки от Москва

Заместник-председателят на комитета по конституционното законодателство и държавното строителство на Държавната Дума Виктор Илюхин смята, че станалото е инициирано от екстремисти предизвикателство срещу специалните служби, съобщава радио Гласът на Русия:

"Смятам за главна версия това, че през февруари-март руските специални служби проведоха редица успешни операции против бандитски групировки в Северен Кавказ. Ликвидирани са не само редови бандити, но и няколко техни лидери. Според мен, станалото на 29-и март сутринта в Москва, е отмъщение. Всяка терористична акция е възможност да се дестабилизира положението и да се сплаши населението. За съжаление, специалните служби не си свършиха работата", отбелязва Илюхин.

Ръководителят на Центъра за юридическа и психологическа помощ при екстремни ситуации Михаил Виноградов излезе със следния коментар:

"Тероризмът отдавна вече е станал международен. И ние, Русия, сме им като „трън в очите". Дразним ги с това, че се развиваме, че се вдигаме на крака, че излизаме от кризата, че се усъвършенстваме. Тези предизвикателства, разбира се, са действия на терористи от международно равнище", коментира Виноградов пред Гласът на Русия.

Експлозиите в Москва не са изненада: терористите обявиха джихад още през декември, отбелязва анализаторът Алексей Малашенко от Фондацията "Карнеги".

Гледните точки в западната преса

Последните терористични акции в московското метро са очевиден провал на стратегията на Кремъл за възпиране на ислямисткия метеж в границите на Северен Кавказ, коментира кореспондентът на Times.

Само парите и оръжието не са достатъчни, след като няма реален политически диалог, респект към демокрацията и добри отношения със съседните страни, включително с Грузия.

Путин обаче предпочита друг подход - да подкрепя силни фигури от местните лидери в Северен Кавказ (като Рамзан Кадиров в Чечения) и да си затваря очите за крайностите и безчинствата, отбелязва Financial Times.

Завръщането на "черните вдовици" (атентаторките-самоубийци) в Москва ще засили подозрителността, която обикновените руснаци изпитват към хората от Кавказ. А и до момента хората от Кавказ се сблъскват с открит разисъм и враждебност.

Ако има крайни реакции на руските ултранационалисти против тях, това може да провокира създаването на "мрежа от солидарни", които подкрепят бъдещи атентати, коментира британският Times.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата