Повече от 13 часа дебатира сръбският парламент и рано сутринта в сряда депутатите успяха да съберат мнозинство за извинение за клането в Сребреница.
Резолюцията осъжда „жестокото дело“ от времето на Босненската война „в най-висока степен“. Парламентът изказва съпричастност с близките на жертвите и се извинява, че тогава Белград не е предприел достатъчно действия, за да предотврати престъплението.
През 1995 година фанатизирани сърби убиха в Сребреница 8000 мъже и момчета мюсюлмани. Малкият контингент от холандски сини каски се оттегли от охраняваната от ООН зона без бой. Масовото избиване се смята за най-тежкото военно престъпление в Европа след Втората световна война. Телата на избитите по-късно бяха открити в масови гробове.
С резолюцията се сложи край на дългогодишното мълчание на сръбските политици по отношение на масовото убийство. Все пак текстът не определя случилото се в Сребреница като геноцид, както го дефинира Трибуналът за военни престъпления в Хага.
За да отговаря за клането в Сребреница и други престъпление пред трибунала е изправен тогавашният водач на босненските сърби Радован Караджич. Като друг главен отговорен за избиването все още се издирва генерал Ратко Младич.
С гласуваната резолюцията Сърбия иска да се приближи към ЕС. Следващата година страната иска да постигне статута на кандидат за членство. ЕК слага зависимост между прогреса в процеса на присъединяване и усилията за задържането на Младич и сътрудничеството с трибунала за военни престъпления.
Внесената от проевропейското правителство на премиера Борис Тадич резолюция беше одобрена с гласовете на 127 от 173-мата присъстващи депутати. Управляващата партия умишлено омекоти текста на документа, за да може приемането му изобщо да има шанс. Например от черновата беше задраскана думата „геноцид“, за да се спечелят гласовете на социалистите.
Сръбските националисти се обявиха категорично срещу документа. Опозицията критикува, че текстът хвърля вина за избиването на мюсюлманите в Сребреница върху целия сръбски народ. Така сърбите щели да влязат в учебниците по история като „вечно виновни“.
Според националистите информациите от Сребреница са преувеличени и им противопоставят жестокостите срещу сърби по време на гражданската война. Резолюцията била „омърсяване на собствената държава“ и „престъпление“, обяви опозицията преди гласуването.
„Сръбският народ ще бъде осъден за нещо, което изобщо не е направил“, заяви лидерът на националистите Драган Тодорович. Десните партии искаха да не се приема отделна резолюция за Сребреница, а общо за всички престъпления по време на войните през 90-те. Не можело „да се мери с два аршина“.
За някои от депутатите от мнозинството обаче дори тази резолюция не е краят. Тя е „върхът на айсберга на миналото ни, с което трябва да се заемем“, заяви депутатът Ненад Чанак.