В почти всеки голям град, навсякъде по света, между 7,00 и 9,00 сутринта може да попаднеш в задръстване, но не и в Ла Пас. В столицата на Боливия часът пик започва в девет.
Тогава хората тръгват на работа, въпреки че се предполага да са в офисите или фабриките си от половин или дори от цял час.
За тези хронични закъснения даже има израз – „боливийско време“. Сега обаче правителството е решило да се бори с тях – с бонуси за тези, които идват на работа навреме.
Самуел Мендоса, таксиметров шофьор в Ла Пас, се смята за изключение. Понеже работи предимно с чужденци, се е научил да бъде точен, но разказва, че сънародниците му възприемат закъсненията като дълг: „Боливийците са наистина безотговорни хора, точността не е част от културата, никой не отива навреме на работа или където и да е, все едно никой не носи часовник. Това е типично боливийско“, разказва Мендоса пред ВВС.
Така е. В Боливия, ако имаш уговорка с някого за определен час, сигурно е, че ще се появи поне 30 минути по-късно. Боливийското правителство смята, че е време нещата да се променят.
Администрацията работи върху реформа, която между другото трябва да се справи и с този национален навик да се закъснява за всичко. Правителството преценило, че единственият начин да променят навиците е финансовото поощрение. В една от най-бедните държави на Южна Америка за много хора малко пари отгоре могат да имат огромно значение.
„Боливийците не са известни с точност, затова тези, които пристигат навреме на работа всеки ден, ще могат да получат „бонус за точност“, обяснява Виктор Уго Чавес – юрист от Министерството на труда.
Може да се окаже, че ще има огромно значение и за икономиката. Правителството на Ево Моралес смята, че боливийската мудност струва на страната милиони долари заради изгубено работно време.
„Смятаме, че това ще повиши производителността и оттук ще бъде добре за икономическото развитие на разорената ни страна“, обяснява Чавес. Законът ще бъде гласуван този месец и ще бъде приет, защото партията на Ево Моралес има мнозинство в парламента.
Трябва да се отбележи, че президентът Моралес явно също носи тази национална черта. Той често закъснява за публичните си изяви. Веднъж журналистите, включително на ВВС, си тръгнаха от президентския дворец в знак на протест, след като го чакаха два часа за пресконференция.
Държавните проекти, изглежда, се движат по същия муден начин. Строежът на тунел в центъра на Ла Пас например трябваше да завърши преди месеци, но приключи едва сега.
„Работниците понякога закъсняват, понякога закъсняват много“, разказва Аристотелес Она – един от мениджърите на проекта. „Нищо не може да се направи – това е боливийско време“.
Студентите в университета в Ла Пас също страдат от тази „национална черта“.
„Понякога лекторите ми закъсняват с 15 минути, понякога – с половин час, а понякога изобщо не идват“ разказва Патриция, която учи информатика.
„Същото беше и в детската градина, и в училище. Така че и аз много често закъснявам. Абсорбирам тези закъснения от години“. И добавя с примирение: „Това е нашето време – боливийско време“.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.