Първото задълбочено изследване на обувките, намерени в гробницата на фараона Тутанкамон, показват, че пищният им дизайн е имал и специална медицинска цел – да поддържат по-добре сакатия му крак, съобщава Дискавъри.
Макар и мумията на Тутанкамон да е преглеждана няколко пъти с рентген, чак при последното изследване, което беше комбинирано и с генетичен анализ, учените установиха серия от малформации на краката на фараона.
Освен костното заболяване, известно като болест на Кьолер, Тутанкамон е имал силно деформирани стъпала и вероятно е куцал, като си е помагал при ходенето и с бастун.
Снимките разкриха, че показалецът на десния му крак не е имал средна костица и затова е бил по-къс. Левият му крак пък е бил с неправилно стъпало, а на глезена се е завъртал навътре.
Това състояние несъмнено е налагало специални обувки с по-стегнато захващане. И наистина, три чифта сандали, намерени в гробницата на Тутанкамон, имат хоризонтални каишки около пръстите.
Единият от моделите е с полукръгли подпори отстрани. "Други такива египетски обувки не са известни", казва холандският археолог Андре Велдмейер.
В гробницата на Тутанкамон са поставени над 80 чифта обувки. Някои са намерени в лошо състояние, но други са се запазили доста добре.
Велдмейер е изследвал както обикновени сандали, така и пищно декорирани обувки, украсени със злато и боядисани в ярки цветове. Вероятно най-скъпите обувки, обсипани с камъни и позлата, никога не са докосвали земята, защото фараонът, когато е бил в пълния си блясък, е седял в носилка.
Други може да са принадлежали на прислугата. На трети личи, че са носени. Те дори са с отпечатъка на стъпалото на Тутанкамон. Два чифта са направени така, че да са по-удобни, с по-дебела стелка в средата на стъпалото.
Велдмейер проверява хипотезата си за ортопедичните сандали, като се опитва да ги възпроизведе заедно със специалист по древни обувки.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.